Wczoraj druhowie z OSP w Surminach udali się z wizytą do Publicznego Przedszkola Samorządowego w Baniach Mazurskich, do grup 6-latków oraz 3/4-latków. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą strażaków, wyjaśnieniu im, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną.

Strażacy zaprezentowali najmłodszym, jak wygląda ubranie osobiste strażaka, ubranie specjalne do uczestnictwa w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także podstawowy sprzęt. Przedszkolaki poznały zawartość torby medycznej, nauczyły się zaopatrywać drobne rany, zobaczyły pokaz pierwszej pomocy wykonany na fantomie i same chętnie ćwiczyły uciski.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wzywać pomoc przez telefon. Chętnie też zadawały pytania, uważnie słuchały i z radością chciały przymierzyć hełm, aby choć przez chwilę poczuć się strażakiem. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał dyplom małego strażaka oraz pamiątkowe upominki.

Dziękujemy starostwu powiatowemu za przekazanie gadżetów odblaskowych promujących bezpieczne zachowanie się na drodze, słuchawek oraz pięknych kolorowanek. Mamy nadzieję, że dzieciaczki zgromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości pomagając koledze, koleżance lub najbliższym.

OSP w Surminach