Order Uśmiechu jest międzynarodowym odznaczeniem nadawanym od 1986 roku za wyjątkowe działania na rzecz dobra dzieci. Priorytetem jest dążenie do uszczęśliwienia najmłodszych, jednak w wielu przypadkach misja ta jest niesieniem ratunku i ocalaniem młodych ludzkich istnień.

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Z tej okazji do Szkoły Podstawowej w Lisach przybył pan Marian Stanisław Podlecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród, który w 2017 roku został dziewięćset siedemdziesiątym trzecim Kawalerem Orderu Uśmiechu. Podczas spotkania z uczniami pan Podlecki opowiedział o historii powstania tego ważnego odznaczenia. Mówił o jednym z prekursorów walki o szczęście i prawa najmłodszych w Polsce Januszu Korczaku. Opowiedział też o tym, kto i za co przyznaje taki order oraz ile bycie Kawalerem Orderu Uśmiechu znaczy w jego życiu.

Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosła osoba wybrana przez Kapitułę Orderu Uśmiechu spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata. Wychowankowie z Oddziału Miejskiego Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Białymstoku wnioskowali, by pan Marian otrzymał odznaczenie za „okazane im serce, przyjaźń, dobroć i cierpliwość”. Z pewnością wymienione atuty nawet w części nie opisują, jak ważne miejsce w życiu dzieci pan Marian zajmuje. My tym bardziej jesteśmy zaszczyceni odwiedzinami tak wyjątkowego gościa i cieszymy się, mogąc nazywać pana Podleckiego przyjacielem Szkoły Podstawowej w Lisach.

SP w Lisach

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!