Wkrótce w Baniach Mazurskich oficjalnie oddana do użytku zostanie nowoczesna Placówka SG. O niej i nie tylko rozmawiam z jej komendantem, ppłk. SG Januszem Worotnickim oraz Justyną Szubstarską, rzecznikiem prasowym komendanta WMOSG.


Ile kosztowała nowa Placówka SG w Baniach Mazurskich i co się w niej znajduje?

W ramach pomocy finansowej płynącej z programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej wykonał lub wykonuje szereg inwestycji. Wśród nich jest kompleks budynków w Baniach Mazurskich. Jego budowa pochłonęła 13,5 miliona złotych.

Działka nowej placówki liczy 9925 metrów kwadratowych. Znajdują się na niej m.in. budynek administracyjny, garaże i boisko. W budynku administracyjnym jest łącznie 66 pomieszczeń. Są tu gabinety lekarskie, kancelarie, sala odpraw, pomieszczenia techniczne, izba zatrzymań, pomieszczenia socjalne i sektor z pokojami gościnnymi. W budynku mieszkalnym, położonym obok, jest 8 mieszkań, z czego sześć dwupokojowych i dwa trzypokojowe. W budynku garażowym, oprócz pomieszczeń dla samochodów, znajduje się też myjnia oraz pomieszczenia dla przewodników psów. Na działce jest również boisko oraz kojce i tor przeszkód dla psów służbowych. W budynku administracyjnym znajduje się siłownia dla funkcjonariuszy, z której to już dziś aktywnie oni korzystają w celu podniesienia tężyzny fizycznej. Jako że strażnicy pełnią obowiązki w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych, ich ubiór często moknie i się brudzi. Dlatego mamy też suszarkę do mundurów.

Czy będą państwo zatrudniać nowe osoby do pracy?

Nabór do służby w naszej placówce prowadzony jest przez komórki kadrowe Warmińsko-Mazurskiego Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie. Obecnie są wolne etaty i liczymy, że taka sytuacja nie potrwa długo. Chcielibyśmy, aby zatrudnienie znalazły tu osoby z rejonu Bań Mazurskich. W ten sposób unikniemy wielu problemów związanych m.in. z dojazdami do pracy.

Ile osób pracuje w Placówce SG w Baniach Mazurskich?

Łącznie pracuje prawie 40 osób, cywili i funkcjonariuszy. Komendantem placówki jestem ja, moim zastępcą jest kpt. SG Marek Taudul.

Jakim odcinkiem granicy zajmuje się SG w Baniach Mazurskich?

Praktycznie od Gołdapi do Buder. Łącznie chronimy 21,85km granicy.

Jaki posiadacie sprzęt?

W swojej pracy wykorzystujemy m.in. 2 quady, 3 Land Rovery i 10 motocykli. Do dyspozycji mamy też samochody osobowe i obserwacyjne.

Jak traktują straż graniczną mieszkańcy Bań Mazurskich?

Myślę, że tak jak wszędzie indziej. Jedni darzą ich sympatią, inni nie płaczą z powodu, że ich nie widzą. Trudno na to pytanie odpowiedzieć.

Kiedy nowa placówka zostanie oficjalnie oddana do użytku?

Uroczystości związane z jej otwarciem zaplanowaliśmy na 14 września. Zostaną one poprzedzone odsłonięciem obelisku przed placówką, z tablicą upamiętniającą żołnierzy WOP i funkcjonariuszy SG, którzy służyli i służą, strzegąc granicy państwowej. Został on ufundowany przez społeczeństwo gminy Banie Mazurskie. To jest niewątpliwie wyraz sympatii z ich strony. Po uroczystościach, od godz. 15.15, zapraszamy na Dzień Otwarty placówki. Będzie pokaz sprzętu SG, zwiedzanie obiektów i wojskowa grochówka.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Po co funkcjonariuszom suszarki do mundurów?

Ochraniany odcinek granicy przez Placówkę Straży Granicznej w Baniach Mazurskich jest bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Jednak w przeważającej mierze są to bagna i rozlewiska oraz tereny podmokłe. Ponadto warunki atmosferyczne nie zawsze są słoneczne i sprzyjające, a służbę trzeba pełnić. Często jest to służba o różnych porach dnia i nocy, o charakterze patrolowym, podczas której funkcjonariusze SG przemierzają pas drogi granicznej pieszo. Placówka Straży Granicznej w Baniach Mazurskich dysponuje również motocyklami i quadami. To pojazdy niezbędne do patrolowania takich terenów jak Mazury. Niemniej jednak ta forma wykonywania zadań nie chroni ludzi przed deszczem, rosą czy wilgotną mgłą. Wielokrotnie po powrocie do placówki funkcjonariusze mają mokre ubrania i obuwie. Zainstalowanie urządzeń do suszenia mundurów daje gwarancję i komfort, że mundur będzie gotowy do pełnienia kolejnej służby. W dzisiejszej dobie postępu technicznego i cywilizacyjnego, suszarka do obuwia czy odzieży wydaje się być oczywista, zwłaszcza w tak charakterystycznej pracy.

Skąd w ogóle była potrzeba budowy nowej Placówki SG w Baniach Mazurskich?

Akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej spowodowała, że Placówka SG w Baniach Mazurskich ochrania nie tylko odcinek granicy naszego kraju, ale również zewnętrzną granicę strefy Schengen. Współczesna geopolityka Polski implikuje nowe, znacznie szersze zadania dla Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje to swoje odbicie m.in. w zmianach w strukturze, nowych zasadach, wyposażeniu, zasadach działania i infrastrukturze formacji.

Dziękuję za rozmowę.


stara Placówka SG ⇓

nowa Placówka SG ⇓


fot. Jacek Rakowski


wizualizacje pochodzą z materiałów Straży Granicznej