W miniony weekend w Żytkiejmach odbył się dwudniowy „Piknik Rodzinny z Niepodległą”.

W sobotę przy Domu Polonii otwarta została wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (wcześniej prezentowana była przy GCK w Dubeninkach). Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią z Warszawy spotkał się z publicznością podczas prezentacji multimedialnej pt. „Z biegiem Niemna”. Były też pokazy przygotowane przez Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Niedzielna część pikniku rozpoczęła się od mszy świętej w miejscowym kościele, po której na polanie w pobliżu przedstawiona została potyczka Polaków z bolszewikami. W bardzo ciekawy i interesujący sposób komentował ją historyk z Ostrowi Maz. Andrzej Mierzwiński. Dalsza część pikniku odbywała się przy Domu Polonii. Ponownie swoje umiejętności zaprezentował Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Można było posilić się grochówką, dzieci mogły pobawić się na dmuchańcu, można było obejrzeć wystawę o rtm. Witoldzie Pileckim a także inną o modzie i obyczajach XX-lecia międzywojennego. Był quiz z nagrodami, miejscowi strażacy pokazali posiadany sprzęt. Były gry przygotowane przez GCK w Dubeninkach, swoje stoisko miał też Koło Gospodyń Wiejskich w Dubeninkach.

Przez trzy noce budynek Domu Polonii był oświetlony w biało-czerwonych barwach. Zarówno w sobotę jak i niedzielę osoby chętne mogły zaszczepić się przeciw covid-19.

Organizatorem tego ciekawego wakacyjnego wydarzenia w Żytkiejmach była Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.