Wczoraj podpisany został akt notarialny, na mocy którego gmina Dubeninki stała się właścicielem nieruchomości po byłej Placówce Straży Granicznej w Dubeninkach. Docelowo w dawnej siedzibie SG ma mieścić się urząd gminy. Do przenosin jednak jeszcze długa droga.

Na początek musi zostać zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego, który zmieni przeznaczenie przejętej przez gminę nieruchomości. To może potrać nawet rok. Na razie nie wiadomo, jaki obszar będzie obejmował zmieniany plan. To musi zostać przedyskutowane z radnymi i mieszkańcami. Za jednym zamachem bowiem można zmienić przeznaczenie innych terenów w Dubeninkach. Kolejnym etapem - jak informuje wójt Ryszard Zieliński - będzie zlecenie ekspertyz, co można zrobić z budynkiem, jak go przebudować lub rozbudować, a następnie wykonanie projektu budowlanego. Ostatnim i być może najtrudniejszym etapem będzie znalezienie źródeł finansowania potrzebnych prac. Wójt widzi jednak szansę na pozyskanie pewnych zewnętrznych środków, które są przeznaczane np. na termomodernizacje czy odnawialne źródła energii. To wszystko oznacza, że urząd gminy swoją siedzibę mógłby zmienić najwcześniej za 3-4 lata.

Po przenosinach pojawi się temat zagospodarowania budynku, w którym obecnie mieści się urząd gminy. Jest on objęty ochrona konserwatorską. Na razie wójt nie ma konkretnych planów, brane pod uwagę są różne możliwości. Jedną z nich jest przekazanie budynku  na potrzeby organizacji pozarządowych.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!