Z niełatwym testem przyszło się zmierzyć uczestnikom etapu parkowego XXI edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski” przebiegającego w tym roku pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”.

Rozgrywki miały miejsce 14 stycznia w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach, a ich celem było wybranie drużyny, która zostanie zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego konkursu. W konkursie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn z klas 6-8 ze szkół podstawowych z terenu gmin Dubeninki i Gołdap, wyłonionych w wyniku wcześniejszych eliminacji. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z zakresu znajomości tematu przewodniego tegorocznej edycji oraz ze znajomości walorów przyrodniczych i kulturowych PKPR. Maksymalnie uczeń mógł uzyskać 25 punktów, a drużyna łącznie 75 punktów.

Pierwsze miejsce z wynikiem 47 punktów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach pod opieką Anny Krygier w składzie: Zuzanna Kempisty, Szymon Lisiewski i Konstanty Mazur. Drużyna ta awansowała do etapu wojewódzkiego konkursu jako reprezentant PKPR. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi pod opieką Danuty Boguskiej w składzie: Emilia Jabłońska, Anna Wądołowska, Izabela Zajkowska. Uzyskała łącznie 40 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi pod opieką Małgorzaty Wojciechowskiej-Gutowskiej w składzie: Hanna Galińska, Zofia Stepanik, Katarzyna Wasilewska, która zdobyła 39 punktów. Poza podium uplasowały się drużyny z SP w Galwieciach, SP nr 5 w Gołdapi, SP nr 3 w Gołdapi oraz SP w Boćwince.

Indywidualnie najlepszy wynik uzyskał Konstanty Mazur (SP Żytkiejmy, 19 pkt.), drugie miejsce zdobyła Magdalena Lipińska (SP Galwiecie, 16 pkt.), trzecie miejsca ex aequo Hanna Galińska (SP nr 2 w Gołdapi, 15pkt.), Emilia Jabłońska (SP nr 1 w Gołdapi, 15pkt.), Szymon Lisiewski (SP w Żytkiejmach, 15pkt.) i Adrianna Wierzbicka (SP nr 5 w Gołdapi, 15 pkt).

Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi oraz Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Wojewódzki finał konkursu odbędzie się w kwietniu 2022 roku, gdzie o awans do etapu ogólnokrajowego powalczą drużyny z sześciu parków krajobrazowych Warmii i Mazur. W tym roku organizatorem i gospodarzem finału wojewódzkiego będzie Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej