Gołdap przed laty...

Gazeta Współczesna na swoich łamach w 1974 roku opublikowała:


KTO ODKRYJE PERŁĘ PÓŁNOCY

GOŁDAP – Uśmiechali się ironicznie niektórzy, gdy rok temu rozważaliśmy w naszej „Gazecie” szanse Gołdapi i okolic jako terenów turystycznych. O tym, że region ten ma bardzo duże szanse w tzw. „trzeciej gałęzi” gospodarki jesteśmy nadal przekonani. A w przeświadczeniu tym dziś już nie jesteśmy odosobnieni. Piękne sosnowe lasy, malownicze jezioro, urocze zakątki w okolicy Stańczyków oraz Szeskie Góry ściągają tu coraz więcej turystów W roku ubiegłym w powiecie gołdapskim odpoczywało ponad 40 tys. wczasowiczów a obecnie, na początku stycznia Gołdap gościł około 1000 turystów, amatorów nizinnego, białego szaleństwa.

Nic też dziwnego, że miejscowe władze skłaniają się do tezy, iż Gołdap już w niedługim czasie może stać się dużym, z prawdziwego zdarzenia, zagłębiem turystycznym naszego województwa. Wszystko na to wskazuje. Obecnie ma tu swój duży ośrodek Ministerstwo Pracy i Płacy. Hotel może pomieścić 100 turystów, a domki campingowe dalszych 600 osób. Od lat już nad jeziorem Gołdap wypoczywają pracownicy WSS „Społem” i Związku Zawodowego Pracowników Rolnych. Jest już gotowy ośrodek POSTiW – Rybakówka, a obecnie budują tu warszawski „Mostostal” i Związek Zawodowy Pracowników Książki, Prasy, Ruch.

Ta ostatnia inwestycja turystyczna, rozpoczęta w czerwcu ubiegłego roku, realizowana jest kosztem około 100 milionów złotych. Obecnie prace koncentrują się wokół budowy dużego na 300 osób hotelu i adaptacji obok położonych, powojennych olbrzymich bunkrów. W jednym z nich urządzona będzie restauracja – kawiarnia, zaś w drugim – stołówka. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że ośrodek dziennikarski – jak się tu go nazywa, został zaprojektowany z dużym znawstwem, i co najważniejsze ze smakiem. Wznoszony hotel został pięknie wkomponowany w wysokopienne sosny, a dookoła na 16-hektarowym placu będą rozmieszczone domki campingowe, które pomieszczą 200 osób. Powstaną też dwa baseny pływackie, z których jeden czynny będzie przez okrągły rok.

Jak informuje nas brygadzista budowy – Henryk Suski – jest to tylko jakiś zarys tej olbrzymiej inwestycji. Bo między stołówką a restauracją powstanie krąg taneczny, a na dachach tych budynków – solaria. Jest też w planie świetlica z dyskoteką dla młodych i jakby dla przeciwwagi – kąciki ciszy. Z brygadzistą budowy zwiedzamy niektóre obiekty, zaglądamy do hotelu. Choć jeszcze daleko do wykończenia (stan surowy) widać, że turyści będą mieli wprost idealne warunki do wypoczynku. W każdym pokoju będzie telewizor, podobnie zresztą i w domkach campingowych. Daleko też zaawansowane są prace, jeśli chodzi o stołówkę i restaurację. Wnet brygada przystąpi do prac wewnętrznych (tynki, posadzki, sufit). Te dwa obiekty mają być połączone wiszącym przejściem, co nie wydaje się być aż tak celowym, bo przecież turyści nie przyjadą tu, by spacerować betonowymi ścieżkami i pomostami, ale by odpoczywać natonie natury. Nie zmienia to faktu, że ośrodek został naprawdę pięknie pomyślany i dlatego jeszcze warto zastanowić się nad urządzeniem niektórych obiektów, a zwłaszcza nad celowością robienia betonowych ścieżek. Niechże wygląda to nowocześnie, choćby na wzór Jaszowca.

Kiedy zjawią się w ośrodku pierwsi turyści? Na pewno jeszcze nie w tym roku, ani chyba w następnym. Ale jak wynika z informacji naczelnika Urzędu Powiatowego - Juliana Ślarzyńskiego, cała baza turystyczna nad jeziorem Gołdap będzie gotowa już w 1976 r. Obecnie zaś prowadzone są rozmowy z Polskimi Uzdrowiskami i jest pewne, że obok obiektów turystycznych powstaną – i to w niedalekiej przyszłości – domy sanatoryjne. Dlatego teraz władze powiatu koncentrują swe wysiłki by duży teren wokół jeziora zagospodarować nowocześnie, a jednocześnie nie niszczyć jego piękna naturalnego. Stąd też pospiesznie czynione są wysiłki, by już w 1976 r. rozpocząć budowę oczyszczalni ścieków i centralnej ciepłowni – wspólnych obiektów, i w ten sposób uniknąć błędów, które popełniono gdzie indziej. Kosztorys tychże obiektów jest już gotowy (60 mln zł da miasto, a pozostałe 40 mln zł poszczególne ośrodki). Chodzi teraz o zlecenie i opracowanie dokumentacji, by można było już w 1976 r. rozpocząć budowę tych inwestycji. Jest to jednak ponad siły i możliwości powiatu i dlatego konieczne jest większe zaangażowanie i pomoc władz wojewódzkich.
(sp)

Podpis pod zdjęciem: Projekt ośrodka wypoczynkowego Związku Zawodowego Pracowników Prasy, Książki i Radia, który powstaje w Gołdapi. Jest to adaptacja pozostałych po ostatniej wojnie bunkrów. Jak widać na rysunku Nawe tak – wydawałoby się bezużyteczne obiekty – wyobraźnia dobrego architekta może przeobrazić w piękny i nowoczesny obiekt. (hw)
Rys. H. Wilk


Materiał z posiadanych archiwów prasowych przygotowała Beata Grudnik.

 

 


Czytaj też:

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Dni Gołdapi 2021 - planowane koncerty

GOŁDAP. Podczas tegorocznych Dni Gołdapi na scenie wystąpi m.in. Zenon Martyniuk z zespołem Akcent oraz Czerwone Gitary.

Więcej…

Oświadczenie ws. termomodernizacji urzędu gminy

BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie wydał dziś oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku urzędu gminy, która została w ubiegłym tygodniu wstrzymana przez konserwatora zabytków.

Więcej…

Erupcja przełożona na czerwiec

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi planował w najbliższy weekend zorganizowanie Festiwalu Gitarowego Erupcja. Impreza została jednak przełożona na czerwiec.

Więcej…

Za tydzień ruszy punkt szczepień powszechnych

GOŁDAP. 17 maja ruszy w Gołdapi punkt szczepień powszechnych. Znajdować się będzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Bocznej 1. Taką informację przekazało dziś Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Więcej…

E-booki za darmo

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza miłośników e-booków do skorzystania z bezpłatnych kodów do platformy Legimi.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650

DW650. Uwaga kierowcy! Droga wojewódzka 650 między Boćwinką a Surminami jest zablokowana. Doszło tam do wypadku. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd, na który kierują strażacy.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…