Gołdap przed laty...

Ekspres Wieczorny na swoich łamach 30 sieprnia 1973 roku opublikował:


Kraina, gdzie człowiek słyszy ciszę

 

ZACZNIJMY od metryki: 28 tysięcy mieszkańców w powiecie, 10 tysięcy w stolicy regionu – Gołdapi – wypucowanym do glancu, zadbanym miasteczku. Typową wizytówką tutejszego obyczaju będzie chyba miejscowy hotel kategorii trzeciej, w którym stopień zużycia wody, mydła, IXI i pasty bije  na głowę niejedną kategorię pierwszą. Powiat jest typowo rolniczy z przewagą gospodarki PGR i perspektywą dalszego umacniania roli i produktywności państwowych kombinatów rolniczych.

 

Przewodniczący PRN w Gołdapi Julian Ślarzyński mówi: - Rolnictwo jest podstawą naszej gospodarki, ale zamierzamy stworzyć dodatkową, być może nawet równorzędnej wagi gałąź ekonomicznego rozkwitu okolicy. Myślę o turystyce. W rolnictwie stawiamy na hodowlę, budujemy nowoczesne, wielkie fermy bukatów, cielętniki po 2 tysiące sztuk młodzieży, obory mleczne z pełnym programem mechanizacji uciążliwych prac przy obsłudze zwierząt. Realizujemy już nasze plany. Natomiast o rozwoju turystyki zaczęło się u nas mówić dopiero przed dwoma laty i to, co w tym czasie zostało zrobione, jest nader skromnym zaczątkiem naszych perspektywicznych zamierzeń.

 

PLANY BLISKIEJ PRZYSZŁOŚCI

 

ROZWÓJ rolnictwa i turystyki będzie postępować na zasadzie sprzężenia zwrotnego. PGR będą świadczyć usługi na rzecz nowo projektowanej dziedziny rozwojowej: już obecnie zapadła decyzja budowy w PGR Gołdap wielkiej 10-hektarowej bazy warzywniczej dla potrzeb turystów. W PGR Kozaki stoją do dyspozycji dwa koniki z bryczką, do wynajmowania na spacery przez falisty, zielony kraj. Tutaj w najbliższym czasie będzie można również wynajmować konie pod wierzch, łącznie ze strojami do konnej jazdy.

 

Jak dotąd w Gołdapi jest 50 kwater prywatnych, a w powiecie – ani jednej. Nawet przy obecnym ruchu turystycznym obiad można jeszcze jakoś zorganizować, ale ze śniadaniami i kolacjami – wręcz tragedia. O kawałku ciasta albo ciastka z kremem nie ma co marzyć. Nie istnieją żadne ajencje, ponieważ w atmosferze dotychczasowego urzędowego konserwatyzmu nie było po temu możliwości.

 

- Obecnie przełamaliśmy tę złą tradycję – kontynuuje przewodniczący PRN – już powstał prywatny warsztat naprawy samochodów, damy zezwolenie ajentom na wyrób lodów, ciastek, sprzedaż kiełbasek z rożna itp.

 

 

WIDZIAŁAM NA WŁASNE OCZY

 

Światowy rekord „pstrągowy” uzyskał podobno wędkarz, który złowił rybę wagi 4,6 kilograma.  Na własne oczy widziałam pstrąga o wadze 4,1 kilograma, złowionego w mojej obecności, a potem zważonego w najbliższym sklepie wiejskim, także w mojej obecności.

 

- Ziemia gołdapska oferuje kilkadziesiąt jezior o kryształowo czystej wodzie. Są to jeziora wielkie, albo małe „oczka” wodne wśród wzgórz, otoczone lasem lub łąkami. Niektóre jeziorka układają się w całe serie, tworząc miniaturowe, bliźniaczo podobne „morskie oka” na dnie kotlin. Niektóre akweny mieszczą się nawet na szczycie wzgórz. Wszędzie tu można zasadzić się z wędziskiem
na szczupaka, pstrąga, sielawę, węgorza, a potem uwędzić je na brzegu w prowizorycznych wędzarenkach.

 

 

LAS I CO Z TEGO WYNIKA

 

Lasów tu więcej, niż w innych rejonach kraju. W połączeniu z licznymi wodami tworzą one osobliwy klimat, którego nie lubią komary. Tej plagi nie ma w Gołdapskiem. Jak opowiada mój przewodnik, przewodniczący PKKFiT – Lech Iwanowski – w lasach żyją łosie, rysie, jelenie, sarny, jenoty. Ponieważ obecnie organizuje się stację hodowli bażantów i rodzi się projekt budowy w Żytkiejmach domu myśliwskiego – nie tylko wędkarze, ale i myśliwi znajdą tu w przyszłości swoją ziemię wymarzoną.

 

Obecnie las rodzi czarne jagody i maliny. Wiadro malin, pachnące na całą ulicę, można kupić na targu za jedyne 30 złotych. A jesienią targ zapachnie grzybami, bo jest tu ich mnóstwo, od kurek poprzez kozaki, podgrzybki i borowiki do rydzów.

 

INNE OSOBLIWOŚCI

 

KRAJOBRAZ uzupełniają zielone góry, bagna, przesiąknięte rześką wonią bagiennych traw, rzadkie rośliny, siedliska kilkudziesięciu gatunków motyli, cisowe jary, a po wsiach gołdapskich – mazurskie chaty o charakterystycznych szczytach, sękate opłotki, rzeźbione ganeczki. I jest wreszcie… most, najdziwniejsza konstrukcja XX wieku, jaką zna Europa. Przerzucony poprzez głęboki jar podwójny wiadukt o przeszło 35-metrowych śnieżnobiałych przęsłach zbudowano przez pierwszą wojną światową z myślą o poprowadzeniu tędy szlaku kolejowego. Ale wojna pokrzyżowała plany niemieckich inwestorów. Koroną potężnego wiaduktu nie przejechał nigdy żaden pociąg. Dwa pasma najdziwniejszego „wiaduktu do nikąd” powoli rozsypują się.

 

Jak opowiada mi dyrektor POSTiW WŁADYSŁAW FORYSIAK – region obfituje w legendy. Najpopularniejsza z nich – to legenda o zakopanych skarbach, zresztą zrodzona nie bez powodu. Na dnie Jeziora Gryżewskiego do dziś spoczywają jakieś skrzynie i zarysowuje się pod wodą kształt zatopionej łodzi. Próbowali tam penetrować płetwonurkowie, ale bez końcowych efektów.  W korycie rzeki Gołdapi są takie fragmenty dna, gdzie zamiast naturalnego podłoża znajduje się wybetonowana gładka powierzchnia. Co kryje? Nikt nie bada.

 

 

UNOWOCZEŚNIĆ LEGENDĘ

PRAWDZIWY skarb – to przyrodnicze zasoby tej ziemi. Z licznych jezior tylko jedno – jezioro Gołdap – zostało skromnie zagospodarowane. Tu zresztą – ważna wiadomości pro domo sua - znajduje się
w budowie ośrodek wypoczynkowy pracowników prasy, radia i telewizji. Bardzo piękny i bardzo niezwykły to zakątek, choćby dlatego, że jadłodajnia, kawiarnia i świetlica będą się mieścić w dwóch gigantycznych poniemieckich bunkrach – każdy wielkości hali dworcowej – wtopionych w gęsty las. Dzięki murom metrowej grubości na dachach bunkrów powstaną solaria. Po sąsiedzku znajduje się tu zresztą jeszcze jedna osobliwość: pomosty wyrzutni V1.

 

Otóż gospodarze tej ziemi zamierzają skarb przyrodniczy wykorzystać lepiej nie tylko przez intensyfikację turystyki letniej. Perspektywa turystyczna Gołdapi kryje się tu w pasmie Gór Szeckich, polodowcowych, 300-350 metrowych fałdach terenu, stanowiących rozległy, wręcz idealny teren dla saneczkarstwa i narciarstwa. Oglądałam zalążek zimowego awansu regionu: Piękną Górę ze skocznią narciarską, trasami zjazdowymi i wyciągiem narciarskim, czynnym zimą. Program inwestycyjny przewiduje budowę schroniska na szczycie, z restauracją, motelu z 80 miejscami na dole, nowymi trasami saneczkowo-narciarskimi, 2 nowymi skoczniami itp.

 

Ale do zagospodarowania pozostaje całe pasmo Wzgórz Szeckich, reprezentujących świetne warunki terenowe dla rozwoju sportów zimowych. Może nie zainteresuje to wyczynowców, ale młodzież – kuźnia nowych talentów - znajdzie tu po prostu wymarzone miejsce.

 

Wreszcie jeszcze jeden skarb tej ziemi – odkryte niedawno źródła wód mineralnych – stworzą w przyszłości szansę budowy uzdrowiska Gołdap.

 

Dobrze, że już wiemy o tych skarbach, teraz trzeba je tylko wydobyć i odpowiednio zużytkować.

 

HALINA JAWORSKA


Materiał z posiadanych archiwów prasowych przygotowała Beata Grudnik.

 

 


Czytaj też:

Czytam gdzie chcę

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Czytam gdzie chcę”. Skierowany jest do mieszkańców gminy Gołdap.

Więcej…

Wystawy na XVIII Tydzień Bibliotek

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprasza do obejrzenia kilku przygotowanych wystaw.

Więcej…

Spotkanie autorskie i nowości w wypożyczalni

GOŁDAP. W ramach wspólnego projektu Biblioteki Publicznej w Gołdapi i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi pt. „Spajk” odbyło się spotkanie online z Marcinem Koziołem.

Więcej…

Konkurs plastyczny dla dzieci

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z mojej ulubionej książki”. Skierowany on jest do uczniów klas 0-3 ze szkół podstawowych z terenu gminy Gołdap.

Więcej…

Przy szpitalu powstanie parking

GOŁDAP. Starosta gołdapski Marzanna Wardziejewska podpisała z wykonawcą umowę na realizację inwestycji polegającej na budowie miejsc parkingowych przy gołdapskim szpitalu wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu.

Więcej…

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Zatrzymano dwóch poszukiwanych mężczyzn

GOŁDAP. Wczoraj funkcjonariusze wydziału prewencji gołdapskiej komendy zatrzymali dwie poszukiwane osoby: 35-letniego Łukasza T. oraz 22-letniego Mateusza B., którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…