Gołdap przed laty...

Gazeta Współczesna na swoich łamach 29 lipca 1975 roku opublikowała:Kolarskie refleksje

Przez trzy dni na malowniczych trasach wokół Gołdapi toczyli boje o mistrzostwo IV Spartakiady Gołdapi najlepsi młodzi kolarze z całego kraju. Zmierzyli się w jeździe indywidualnej na czas i 100-kilometrowym wyścigu ze startu wspólnego (o wynikach poszczególnych konkurencji informowaliśmy w bieżących sprawozdaniach).

Ostateczne zwycięstwo na spartakiadowych szosach odnieśli kolarze Łodzi, którzy zgromadzili swoim koncie ogółem 30 pkt. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Poznania – również 30 pkt. (łodzianom przyznano 1 lokatę dzięki ich zwycięstwu w wyścigu drużynowym), trzecie – Warszawy – 24 pkt. Zawodnicy Białegostoku uplasowali się na niezłej siódmej pozycji z dorobkiem 7 pkt. W klasyfikacji klubowej triumfował Stomil Poznań – 19 pkt. Przed Czarnymi Rzeszów – 14 pkt. i Sarmatą Warszawa – 12 pkt.

Uważani powszechnie za faworytów konkurencji szosowych zawodnicy dolmenu Wrocław, dysponujący najlepszym sprzętem – rowerami słynnej marki „Waja”, lżejszymi od polskich „Jaguarów” prawie o 4 kg (rowery te produkuje z pochodzenia Polak, zamieszkały w RFN) – musieli zadowolić się piątym miejscem i 11 pkt. Na tym tle dziesiąta lokata skromnej przecież sekcji kolarskiej PRIM Ełk, której młodzi członkowie uzyskali 6,5 pkt., wygląda wcale, wcale...

Trener ekipy Białegostoku, JERZY KŁOSZEWSKI po zakończeniu wyścigu na 100 km tak ocenił szosowe starty naszych kolarzy: - Wykazali się dobrym przygotowaniem wytrzymałościowym. Słabiej natomiast było z szybkością. No cóż, przed spartakiadą zmogła mnie choroba i przebywałem w szpitalu. Nie mogłem zrealizować z zawodnikami całego programu treningowego do końca. Ale też gdyby nie pechowe defekty roweru Leszka Gawędzkiego w wyścigu drużynowym, jestem przekonany, że zajęlibyśmy w ostatecznej klasyfikacji lepsze miejsce. Bo już w jeździe na 100 km udało się nam zrealizować cały plan. Chłopcy jechali bardzo aktywnie. Moim zdaniem w gołdapskich konkurencjach najlepiej spisali się z naszej ekipy: Skoczeń, Ireneusz i Leszek Gawędzcy, Baranowski, Pawlik i Zalewski

W oczach trenera-koordynatora kadry juniorów PZKol, Edwarda Olejniczaka, gołdapskie zmagania kolarzy wypadły następująco: - Dobry poziom sportowy. Dostrzegłem kilka nowych talentów. Np. Rowicki z Włókniarza czy Kalisz czy Łukasiak z Sarmaty Warszawa – obaj rocznik1958. Odkryciem jest dla mnie Kędzierski ze Spółdzielcy Lublin. Wyjadę z Gołdapi z ciekawym materiałem.

- Chcę podkreślić bardzo dobre sędziowanie wyścigów – nie było żadnych zgrzytów ani pretensji. No i oczywiście bardzo dobrą organizację, w czym zasługa działaczy z Gołdapi, którzy uporali się z tak dużą imprezą bardzo pięknie. Nie szczędzili pracy, ba – serca, by wszystko wypadło jak najlepiej. To nie tylko moje zdanie, lecz również innych osób towarzyszących imprezie.

Trener Olejniczak z niejednego „kolarskiego pieca” chleb jadł, widział imprezy o randze światowej i nie odczuwa najmniejszej potrzeby prawienia komplementów. Mówiąc o stronie organizacyjnej gołdapskich wyścigów, po prostu stwierdził fakt. Gospodarze rzeczywiście dołożyli wszelkich starań i serca, by kolarska spartakiada wypadła jak najokazalej. Były więc bardzo piękne uroczystości otwarcia i zamknięcia zawodów, połączone z zapaleniem i wygaszeniem znicza. Były interesujące wystawy okolicznościowych plakatów i wzorów znaczków pocztowych, wymalowanych przez uczniów miejscowych szkół, wydano specjalne pocztówki stemplowane okolicznościowym datownikiem. Przygotowano cały zestaw imprez towarzyszących. Kolarze chwalili sobie zakwaterowanie i wyżywienie oraz stworzeniem im możliwości bezpłatnego korzystania ze sprzętu wodnego na jeziorze pod miasteczkiem.

Zasługo w tym takich zapalonych działaczy społecznych z Gołdapi, jak ZENOBIUSZ BORAWSKI (naczelnik miasta), LECH IWANOWSKI, EDMOND HARNUSZKIEWICZ, FRANCISZEK NOWAK, ADAM JACKIEWICZ, STANISŁAW KURAK, ALEKSANDER KROPIWNICKI, ANTONI KARŁOWICZ i wielu innych. Nic więc dziwnego, że w oficjalnym komunikacie końcowym z gołdapskiej imprezy komisja sędziowska wyraziła temu sztabowi ludzi dobrej woli i poszczególnym jego członkom wiele słów uznania i złożyła serdeczne podziękowanie.

Sędzia główny, ALEKSANDER GODLEWSKI z Warszawy, składając podpis pod komunikatem, dopowiedział jeszcze od siebie słowa, które nie zmieściły się w dokumencie: - Było to w Gołdapi prawdziwe sportowe święto. Szkoda, ze tak świetni działacze nie mają własnej sekcji kolarskiej. Właśnie. Ale kto wie, czy sekcja ta wkrótce w Gołdapi nie powstanie, bo zainteresowanie miejscowej młodzieży wyścigami było olbrzymie. Odpowiadałoby to naczelnej spartakiadowej idei: pozyskanie do czynnego uprawiania sportu nowych rzesz młodzieży.

W Gołdapi zaś dobrze znają porzekadło „kuć żelazo, póki gorące”.

A. Białkowiec


Materiał z posiadanych archiwów prasowych przygotowała Beata Grudnik.


Czytaj też:

Czytam gdzie chcę

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Czytam gdzie chcę”. Skierowany jest do mieszkańców gminy Gołdap.

Więcej…

Wystawy na XVIII Tydzień Bibliotek

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprasza do obejrzenia kilku przygotowanych wystaw.

Więcej…

Spotkanie autorskie i nowości w wypożyczalni

GOŁDAP. W ramach wspólnego projektu Biblioteki Publicznej w Gołdapi i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi pt. „Spajk” odbyło się spotkanie online z Marcinem Koziołem.

Więcej…

Konkurs plastyczny dla dzieci

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z mojej ulubionej książki”. Skierowany on jest do uczniów klas 0-3 ze szkół podstawowych z terenu gminy Gołdap.

Więcej…

Przy szpitalu powstanie parking

GOŁDAP. Starosta gołdapski Marzanna Wardziejewska podpisała z wykonawcą umowę na realizację inwestycji polegającej na budowie miejsc parkingowych przy gołdapskim szpitalu wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu.

Więcej…

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Zatrzymano dwóch poszukiwanych mężczyzn

GOŁDAP. Wczoraj funkcjonariusze wydziału prewencji gołdapskiej komendy zatrzymali dwie poszukiwane osoby: 35-letniego Łukasza T. oraz 22-letniego Mateusza B., którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…