Gołdapskie służby są przygotowane na walkę z ewentualną epidemią grypy. Dziś odbyło się zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które dotyczyło między innymi tego zagadnienia.

- Nie czekamy, aż coś się wydarzy - mówi Władysław Stecki, zastępca przewodniczącego PZZK. - Dla całej grupy niebezpiecznych chorób mamy opracowane odpowiednie procedury postępowania. Podczas spotkania przypomnieliśmy i ponownie je przeanalizowaliśmy z przedstawicielami różnych służb. Mogę potwierdzić, że w przypadku podejrzeń wystąpienia grypy A/H1N1 wszyscy wiedzą, co i jak robić.

Procedury bardzo dokładnie określają poszczególne działania. Każdy lekarz, który spotka się z cięższym przypadkiem grypy zobowiązany jest niezwłocznego kontaktu w wyznaczonym lekarzem konsultantem. Jeśli będzie istniało podejrzenie, że może to być grypa A/H1N1, pacjent zostanie niezwłocznie odwieziony karetką pogotowia do jednego z wyznaczonych szpitali na oddział zakaźny. Gołdapianie mogą trafić do szpitala w Giżycku, Olsztynie lub Elblągu. Tam zostanie następnie pobrany materiał do zbadania rodzaju grypy i podjęte zostanie właściwe leczenie. W przypadku wystąpienia gwałtownej epidemii grypy, na terenie powiatu wyznaczone zostały miejsca do niezwłocznego izolowania chorych. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gołdapi prowadzi też codzienny monitoring ilości pacjentów zgłaszających się do lekarzy z podejrzeniem grypy. Na szczęście na razie nie odnotowano zachorowań gołdapian na A/H1N1. Według ostatniego komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego do 5 listopada do godziny 9.00 w Polsce stwierdzono łącznie 192 przypadki zachorowań na ten rodzaj grypy.

Wirus grypy A/H1N1 przenosi sie głowni drogą kropelkową. Oznacza to, że wirus przenosi się przez kropelki podczas mówienia, kichania czy kaszlu. Istnieje też możliwość przeniesienia wirusa także poprzez zanieczyszczone nim przedmioty. Należy jednak pamiętać, że poza organizmem wirus ma możliwość przeżycia zaledwie kilka minut. Można zapobiec zakażeniu poprzez unikanie bliskiego kontaktu z osobą, która wykazuje objawy grypopodobne. Należy też:

  • unikać dotykania swoich ust i nosa
  • myć dokładnie ręce wodą z mydłem; jeśli chwilowo nie jest to możliwe można użyć środka na bazie alkoholu
  • ograniczyć czas przebywania zatłoczonych miejscach
  • często wietrzyć pomieszczenia
  • prowadzić właściwy styl życia (wypoczynek, właściwe odżywianie, aktywność fizyczna)

Organizm wzmocni też zaszczepienie się przeciwko zwykłej grypie.

- Zalecam to wszystkim mieszańcom - apeluje Władysław Stecki. - Pomoże to uchronić państwa przed zachorowaniem lub znacznie złagodzi przebieg ewentualnej choroby. Koszt takiego szczepienia w porównaniu do kosztów późniejszego leczenia jest bardzo mały.

We wtorek Władysław Frydrych, zastępca Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gołdapi, przeprowadził wywiad w lokalnych aptekach. Według uzyskanych informacji w tym czasie w sprzedaży było 1210 sztuk maseczek oraz 108 opakowań różnego rodzaju szczepionek przeciw grypie. Jak informuje Władysław Stecki, w chwili obecnej maseczek nie ma już w sprzedaży.