Zaparkowanie samochodu w ciągu roboczego dnia w centrum miasta jest bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe. Zapchany Plac Zwycięstwa czy też zajęte wszystkie miejsca pod "Białą" to już standard. Co prawda można byłoby zostawiać samochody gdzieś na uboczu, ale prawie każdy z nas lubi zatrzymać się jak najbliżej miejsca, gdzie ma coś do załatwienia. Problem dostrzegają też niektórzy radni miejscy. Jedną z pojawiających się propozycji na jego rozwiązanie było wprowadzenie opłat za parkowanie w centrum Gołdapi. Tylko czy to coś by zmieniło? Raczej niewiele, ale na pewno uszczupliłoby portfele kierowców. Podobnie uważa burmistrz  Marek Miros, zdecydowanie odcinajac się od takiego rozwiązania. Na szczęście pomysł ten nie zostały dotychczas  oficjalnie przedstawiony i zrealizowany przez radnych miejskich. Były też koncepcje zbudowania wielopoziomowego parkingu. Tylko gdzie? W centrum miejsca na to nie ma, a z postawionego na peryferiach miasta raczej niewiele osób by korzystało. Myśląc o tym doszedłem do wniosku, że jest pewno rozwiązanie, które co najmniej podwoiłoby ilość miejsc parkingowych w samym centrum miasta. W przyszłym roku do użytku oddana zostanie obwodnica Gołdapi. Jednocześnie ulice na terenie miasta, które są obecnie w zarządzie GDDKiA, przejdą pod zarząd gminy. W ten sposób Urząd Miejski będzie odpowiadał między innymi za wschodnią ulicę przy Placu Zwycięstwa. Północny, południowy i zachodni odcinek są obecnie będą w dyspozycji Zarządu Dróg Powiatowych. Mogą zostać przekazane gminie na podstawie odpowiednich uchwał podjętych przez Radę Powiatu i Radę Miejską. W ten sposób UM samodzielnie decydowałby o wszystkim, co dotyczyłoby tych ulic. To pozwoliłoby zaś bez przeszkód zmienić organizację ruchu przy Placu Zwycięstwa i wprowadzić ruch jednokierunkowy. Dla takiego ruchu nie trzeba dwóch pasów jezdni, wystarczy jeden o szerokości około 3,5m. Ulice wokół placu i parku są znacznie szersze, bez problemu po obu stronach można byłoby wyznaczyć miejsca parkingowe, pozostawiając przejazd środkiem ulicy. Wyglądałoby to mniej więcej tak:

Po zewnętrznych stronach powinien obowiązywać dodatkowo zakaz parkowania od poniedziałku do piątku w dni robocze w godzinach 7-11, z wyłączeniem pojazdów zaopatrzenia. To pozwoliłoby bez problemu zaopatrywać w towar tutejsze sklepy. Dodatkowo, w pobliżu Urzędu Miejskiego, wyznaczone powinny zostać dwa lub trzy miejsca do parkowania dla autobusów. Obecnie w centrum nie ma takiego, na Placu Zwycięstwa obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów o DMC pow. 3,5 tony.

Pomysł ten przedstawiłem już paru osobom, w tym innymi między radnemu Kazimierzowi Kazanieckiemu. Został on przyjęty jako godny rozważenia. Radny obiecał też, że poruszy ten temat na zespole doradczym przy burmistrzu Gołdapi. Czy uzyska akceptację urzędników, a potem radnych miejskich/powiatowych i innych osób decyzyjnych, okaże się za jakiś czas.

Moim zdaniem warto byłoby rozważyć też wprowadzenie "od zaraz" w kilku innych miejscach ruchu jednokierunkowego. Mam tu na myśli odcinek ulicy Partyzantów (od Królewieckiej do Ogrodowej), odcinek ul. Górnej (od Partyzantów do Matejki), odcinek ul. Matejki (od Górnej do Mickiewicza) oraz całą ulicę Mickiewicza. Ze względu na zaparkowane przy tych ulicach samochody ruch na tych odcinkach jest już dziś jednokierunkowy, bo na wyminięcie się z innym samochodem nie ma tu zazwyczaj miejsca. Kierowcy muszą z daleka obserwować, czy mogą przejechać pozostawionym jednym pasem, czy muszą kogoś przepuścić. Czas to usankcjonować.

A co Państwo myślą o takich rozwiązaniach? Co jeszcze trzeba byłoby zmienić na naszych ulicach, aby można było bezpieczniej i wygodniej z nich korzystać? Gorąco zapraszam do dyskusji.