Koniec listopada to czas lania wosku, czarowania imienia przyszłego partnera lub partnerki, zaglądania w karty i innych wróżb andrzejkowych. O tej tradycji nie zapomnieli uczestnicy projektu systemowego „Zacznij od nowa", realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi w świetlicach wiejskich w Grabowie i Boćwince, podległych Domowi Kultury.

Świetlice wiejskie co roku organizują dzieciom imprezy andrzejkowe. W tym roku do przygotowań przyłączyły się realizatorki Programu Aktywności Lokalnej. Dodatkowo w Boćwince, dzięki uprzejmości i serdeczności dyrektor szkoły podstawowej Bożeny Matławskiej, imprezę połączono z zabawą szkolną, którą zorganizowali nauczyciele i uczniowie szkoły.

Na wesoło, na słodko i przy blasku świec „wiejskie wiedźmy" zaglądały w kule, karty, rozrzucały szpilki i przepowiadały przyszłość. A przedstawia się zachęcająco: piosenkarki, lekarze, wygrane w totka, zagraniczne podróże. Dzieci, które pomagały w wymyślaniu wróżb postarały się, aby nikogo przyszłość nie zasmuciła. Zarówno w Grabowie jaki i w Boćwince Andrzejki zakończyły się dyskotekowymi rytmami, pląsami i korowodami.

Agnieszka Iwanowska
koordynator projektu systemowego, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny