ŚWIĄTECZNIE, ALE Z ROZWAGĄ

Święta to czas wzmożonej aktywności oszustów i złodziei. Aby ustrzec się przed nieuczciwymi Mikołajami pamiętaj:
  • nie wpuszczajmy do domu nieznajomych. Jeśli nie jesteśmy pewni, że człowiek, który dzwoni do drzwi, jest pracownikiem gazowni, administracji, czy np. wodociągów nie otwierajmy mu drzwi.
  • przestępca nie cofnie się przed zagraniem na uczuciach osób schorowanych. Zdarzają się wyłudzenia pieniędzy, na przykład pod pozorem załatwienia jakiejś sprawy, bądź zrobienia zakupów.
  • w miarę możliwości sprawdź, czy osoba jest przedstawicielem firmy, której nazwą się posługuje.
  • nie podpisuj żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z ich treścią, poproś o czas do namysłu i skonsultuj to się z kimś zaufanym.
  • nie przekazuj nieznajomym swoich pieniędzy!

BEZPIECZNY DOM

Gdy zostawiamy mieszkanie na kilka dni puste, postarajmy się, by osoby postronne nie zauważyły naszej nieobecności. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

• zainwestujmy w zabezpieczenia. Dogadajmy się z zaufanym sąsiadem lub przyjacielem. Niech w czasie naszego wyjazdu co jakiś czas o różnych porach zachodzi do naszego mieszkania.
  • nie opowiadaj nigdy, co posiadasz w domu i gdzie. I niech tego nie robią Twoje dzieci. Nie zostawiaj kluczy np. pod wycieraczką.
  • wychodząc nawet na "minutkę" po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz. Rób to również wtedy, gdy zostajesz sam(a) w domu. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do sklepu", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste.

PODRÓŻ

Przedświąteczny czas to dla wielu z nas podróże samochodem. W szczególności pamiętaj o tym, że:

Pijany kierowca to potencjalny morderca!

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu i nie pozwól na to innym kierowcom.

Policja ostrzega! ALKOHOL to jedna z przyczyn wypadków drogowych!

Jeśli czeka nas jazda samochodem:

• zaplanujmy dokładnie podróż.
  • nie róbmy postojów w lesie czy nieznanych miejscach.
  • unikajmy zabierania przygodnie poznanych osób lub autostopowiczów.
  • w autobusie i pociągu nie chwalmy się gotówką ani kosztownościami.

ZAKUPY

• w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach, nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodach.
  • pilnuj własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy.
  • nie demonstruj zawartości portfela.
  • uważaj przy bankomatach. Nie noś karty i Pin-u w jednym miejscu, najlepiej go zapamiętaj.

ZAKUPY PRZEZ INTERNET

• uważaj na „super okazje" -przedmioty mogą pochodzić z nielegalnego źródła lub różnić się z od tego na zdjęciu
  • sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących.
  • za wszelka cenę należy chronić swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie można udostępniać ani wysyłać ich w wiadomościach e-mailowych.

CHOINKI

Uważaj na zielone drzewka sprzedawane nielegalnie. Każdy sprzedawca choinek powinien mieć przy sobie dowód ich legalnego zakupu w postaci bloczka z numerem danego nadleśnictwa oraz jego pieczęcią lub fakturę zakupu. Pamiętaj, że nielegalne pozyskanie choinek grozi sporządzeniem wniosku o ukaranie lub aktu oskarżenia, w zależności od ich wartości.

UWAGA NA FAJERWERKI

Za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych niepełnoletnim grozi do dwóch lat więzienia!
Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas odpalania fajerwerków i petard!

Pamiętaj:

• sztucznych ogni nie odpalaj w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą.
  • fajerwerków nie rozbieraj na części i nie próbuj ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
  • petardy i sztuczne ognie kupuj w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności.
  • zachowaj odległość co najmniej 10 m. od odpalanego fajerwerku.
  • szczególnie uważaj na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe!