GMINA GOŁDAP. 23 sołtysów (na 32 w gminie Gołdap) podpisało się pod wnioskiem o podwyżkę diet sołtysom, jaki wpłynął w marcu ubiegłego roku do burmistrza Gołdapi. Otrzymują oni obecnie 300 złotych co miesiąc. Kwota nie jest zależna od tego, czy sołtys uczestniczy w posiedzeniach rady miejskiej i jej komisji, czy też nie. Nie zależy również od liczby mieszkańców w danym sołectwie. Do tego sołtysi mają prowizje od zebranych podatków od mieszkańców gminy.

Wniosek do burmistrza podpisali: Jan Brzozowski (sołectwo Kozaki), Kazimierz Kazaniecki (sołectwo Górne), Mirosław Baćkun (sołectwo Osowo), Józef Jurewicz (sołectwo Konikowo), Adam Chalecki (sołectwo Jeziorki Wielkie), Marek Borkim (sołectwo Siedlisko), Marek Zajączkowski (sołectwo Łobody), Krzysztof Zajączkowski (sołectwo Wiłkajcie), Stanisław Wójtowicz (sołectwo jany0, Zdzisław Puńkowski (sołectwo Barkowo), Danuta Szermińska (sołectwo grabowo), Adam Trzasko (sołectwo Dunajek), Bohdan Gadaszewski (sołectwo Zatyki), Marek Zackiewicz (sołectwo Nasuty), Artur Wierkiewicz (sołectwo Kowalki), Jarosław Dzienis (sołectwo Botkuny), Anna Staroszczuk-Luto (sołectwo Jabłońskie), Małgorzata Marchlewska (sołectwo Kośmidry), Anna Perżyło (sołectwo Rożyńsk Wielki), Ewa Tylenda (sołectwo Bałupiany), Joanna Klaus (sołectwo Dzięgiele), Justyna Kowalczuk (sołectwo skocze), Renata Trzcianowska-Osińska (sołectwo Juchnajcie).

Po roku burmistrz po przeanalizowaniu wniosku zaproponował radnym podniesienie diet sołtysom oraz przewodniczącym zarządów osiedli w mieście do 450 złotych. Nadal kwota miałaby być stała, niezależna od aktywności szefa jednostki pomocniczej gminy czy ilości mieszkańców w sołectwie. 22 marca br. projekt uchwały w tej sprawie trafił do porządku obrad wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej, nie był jednak procedowany. Radni zdjęli go z porządku po wniosku Janiny Pietrewicz. Radna zaproponowała też, by do wniosku jednak powrócić w przyszłości.

- Uważam, że nie jest to odpowiedni moment ani czas na podwyżki w dobie pandemii, gdy ludzie tracą swoje miejsca pracy - uważa Janina Pietrewicz. - Średnia dieta sołtysów w całej Polsce wynosi od 200 do 300 złotych. Ta kwota jest uzależniana od ilości mieszkańców w danym sołectwie oraz zamożności gminy. Nie może być tak, że sołtys sołectwa liczącego 600 mieszkańców otrzyma taką samą dietę jak w przypadku sołectw liczących 70, 50, 30 czy nawet 8 osób. W gminach ościennych dieta sołtysów wynosi: 170zł. w Baniach Mazurskich, 150zł. w Dubeninkach, w Olecku maksymalnie od 300 do 350zł. Dodam, że dieta w każdym przypadku jest powiązana z obecnością na sesji rady.

Temat podwyżki ponownie pojawi się 8 kwietnia br. podczas posiedzenia komisji rady miejskiej ds. rolnych. W porządku obrad jest bowiem punkt „Omówienie regulacji dotyczących zasad przyznawania diet sołtysom Sołectw Ziemi Gołdapskiej oraz wysokości diet. Wysłuchanie i przeanalizowanie propozycji oraz stanowiska sołtysów.”.

 

 


Czytaj też:

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Dni Gołdapi 2021 - planowane koncerty

GOŁDAP. Podczas tegorocznych Dni Gołdapi na scenie wystąpi m.in. Zenon Martyniuk z zespołem Akcent oraz Czerwone Gitary.

Więcej…

Oświadczenie ws. termomodernizacji urzędu gminy

BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie wydał dziś oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku urzędu gminy, która została w ubiegłym tygodniu wstrzymana przez konserwatora zabytków.

Więcej…

Erupcja przełożona na czerwiec

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi planował w najbliższy weekend zorganizowanie Festiwalu Gitarowego Erupcja. Impreza została jednak przełożona na czerwiec.

Więcej…

Za tydzień ruszy punkt szczepień powszechnych

GOŁDAP. 17 maja ruszy w Gołdapi punkt szczepień powszechnych. Znajdować się będzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Bocznej 1. Taką informację przekazało dziś Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Więcej…

E-booki za darmo

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza miłośników e-booków do skorzystania z bezpłatnych kodów do platformy Legimi.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650

DW650. Uwaga kierowcy! Droga wojewódzka 650 między Boćwinką a Surminami jest zablokowana. Doszło tam do wypadku. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd, na który kierują strażacy.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…