Poznali Bieszczady wchodząc na Tarnicę, wędrując po połoninach: Wetlińskiej i Caryńskiej w słońce i podczas mglistej i wietrznej pogody. Pływali pontonami po Sanie oraz statkiem po „Bieszczadzkim Morzu” czyli Zalewie Solińskim. O życiu Bojków i Łemków dowiedzieli się w skansenie w Sanoku. Pełnili służbę, zdobywali sprawności harcerskie, mierzyli się ze swoimi słabościami i wyznaczali kolejne wyzwania. Podczas obozu w Woli Michowej w dniach 12-22 lipca, zastępy rywalizowały ze sobą wykonując zadania znajdowane w kopertach. Ubrania noszone na lewej stronie, dodatkowa służba, ale też punkty dodatnie, bonus w formie nieuczestniczenia w zaprawie porannej to niektóre z tych zadań, które przygotowały harcerzom Julia i Ola. Swoją wiedzę i umiejętności harcerskie sprawdzili podczas zmagań zastępów w wielkim turnieju pt. „Wyprawa harcerska”. Uczestniczyli w grach terenowych, warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztatach i konkursach plastycznych z zakresu profilaktyki uzależnień od papierosów i alkoholu, w Festiwalu Piosenki Obozowej, warsztatach wykonywania pamiątek z obozu i malowania bluzeczek. Dla druhny Karoliny wzruszająca okazała się uroczystość złożenia zobowiązania instruktorskiego przygotowana w tajemnicy przez harcerzy wędrowników. Dziesięcioro uczestników obozu złożyło też przyrzeczenie harcerskie osiągając jeszcze jeden szczyt - „szczyt ideałów, świetlany harcerski krzyż”. Harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” oraz dzieci i młodzież niezrzeszona z gminy Gołdap mieli też czas na zabawę, wspólne śpiewanie i rozmowę, na ogniska i dyskoteki. Zawiązały się nowe przyjaźnie.

Opiekę nad uczestnikami obozu sprawowali: Małgorzata Wojciechowska-Gutowska, Patrycja Dulewicz, Beata Koloszewska, Agnieszka Gutowska oraz zastępowi: Karolina Bolewska, Ernest Brzozowski, Michał Olszewski i oboźna Julia Czubaszek.

Przy organizacji obozu wspierało nas Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi. Na nasz obóz otrzymaliśmy dofinansowanie z gminy Gołdap oraz od Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, a nagrody rzeczowe, w tym bluzeczki, ufundowało Nadleśnictwo Gołdap.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!