Dzięki współpracy Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Domu Kultury w Gołdapi, 1 sierpnia odbyły się dwa wyjątkowe koncerty: Projekt Arboretum edycji "Powrót" oraz Koncert Niepodległości edycji "Leśni". Pierwotnie miały odbyć się przy tężniach, jednak z powodu sytuacji pogodowej i problemów technicznych wydarzenia zostały przeniesione do hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi.

Inspiracją Projektu Arboretum były zapomniane pieśni i tańce terenów wiejskich dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. Cześć z nich została spisana przez wybitnych etnografów, z Oskarem Kolbergiem na czele, inne zachowały się przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na repertuar premierowej edycji Projektu Arboretum w Gołdapi zatytułowanej „Powrót” złożyły się współczesne aranżacje pieśni tradycyjnych Mazur i Warmii. Zaprezentowane zostały także kompozycje współczesne inspirowane kulturą Jaćwingów, pradawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej. Niezwykłej muzyce, zwanej przez twórców muzyką hybrydową, towarzyszyła opowieść o prostym ludzkim życiu sprzed wieków, przechodząca miejscami w klimat baśni.

Koncert Niepodległości edycji "Leśni" uświetnił obchody w Gołdapi 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gości przywitał burmistrz Gołdapi Tomasz Luto. W koncercie udział wziął wicewojewoda warmińsko-mazurski Aleksander Socha, który zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczył:

Złotym Krzyżem Zasługi: Aleksandrę Turkiewicz-Górską

Srebrnym Krzyżem Zasługi: Wojciecha Hartmana, Marcina Janiszewskiego

Brązowym Krzyżem Zasługi: Kamila Bobrukiewicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Marcina Tomasza Rittera, Pawła Jabłońskiego.

W programie koncertu znalazły się jedne z najlepszych utworów z dorobku koncertu niepodległości. Zostały one powiązane z kluczowymi momentami historii Polski.

Serdecznie dziękujemy Oli Turkiewicz-Górskiej, Jackowi Wiejskiemu Górskiemu oraz wszystkim artystom, którzy wystąpili w obu koncertach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dom Kultury w Gołdapi


 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!