Wczoraj po rocznej przerwie w centrum Gołdapi odbyła się kolejna edycja Regionalnego Festiwalu Pogranicza Kartaczewo. Imprezę można zaliczyć do udanych. Odwiedziło ją wielu gołdapian jak i turystów, choć początkowo do wyjścia z domów czy przyjazdu do Gołdapi zdecydowanie nie zachęcała pogoda. Od rana padało, a przestało niemal równo z rozpoczęciem Kartaczewa. Później coraz śmielej zza chmur zaczęło wyglądać słońce, zrobiło się cieplej, a na pl. Zwycięstwa z każdą minutą zaczęło się pojawiać coraz więcej ludzi. Przez cały dzień wystawcom udało się sprzedać ponad 7,5 tysiąca kartaczy.

Tradycyjnie już odbyły się trzy kartaczowe konkursy.

Tytuł mistrza kartaczy w kategorii kartaczy domowych zdobyła Lucyna Sowul (Żytkiejmy) - wielokrotna zdobywczyni tego tytułu już w poprzednich latach. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Matyczczyk (Kozaki), trzecie Antoni Truchan (Galwiecie).

Tytuł mistrza kartaczy w kategorii w kategorii restauracji, zakładów gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych zdobyła gołdapska restauracja Nóż i Widelec.

 1. restauracja Nóż i Widelec
 2. restauracja Parkowa
 3. restauracja Turystyczna
 4. Stowarzyszenie Żytkiejska Struga
 5. Pizza Bar Inny Klimat
 6. Koło Gospodyń Wiejskich w Dubeninkach

Mistrzami w jedzeniu kartaczy zostali: Michał Miszkiel, Teresa Perżyło i Krzysztof Nowacki.

 • dzieci (1 kartacz):
  I miejsce Michał Miszkiel (Gołdap)
  II miejsce Julia Korenkiewicz (Dubeninki)
  III miejsce Jakub Goszczych (Gołdap)
 • kobiety (1 kartacz):
  I miejsce Teresa Perżyło (Gołdap)
  II miejsce Karina Caputa (Cieszyn)
  III miejsce Iwona Perżyło(Gołdap)
 • mężczyźni (2 kartacze):
  I miejsce - Krzysztof Nowacki (Przerośl Gołdapska)
  II miejsce - Jan Zarzecki (Gołdap)
  III miejsce - Robert Caputa (Bielsko-Biała)

Na odwiedzających imprezę czekały różne stoiska, m.in. z żywnością i rękodziełem. Dzieci u wolontariuszy mogły pomalować twarz. Czas między konkursami na scenie wypełniały występy Andrzeja Kozińskiego, który prezentował piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Na zakończenie na scenie wystąpił kabaret Kamałasz. Tegoroczne „Kartaczewo”, które prowadził Szymon Kozicz z Radia 5, zorganizowane zostało przez Dom Kultury w Gołdapi i Urząd Miejski w Gołdapi. 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!