W środę w małomiasteczkowym klubie filmowym zaprezentowano obraz portugalskiej reżyserki i scenarzystki Catariny Vasconcelos pt. „Metamorfoza ptaków”. To film dokumentalny, wymagający skupienia uwagi, a nawet dozy cierpliwości, jak w przypadku układania puzzli. Najprawdopodobniej trudno byłoby go obejrzeć w domu, gdzie codzienne życiowe sprawy odrywałyby widza od metaforycznych ujęć. Można go nazwać sagą rodzinną, na którą składa się szereg obrazów i dźwięków, które dla każdego widza mogą stanowić inny przekaz. Obraz w poetycki i plastyczny sposób składa hołd przyrodzie oraz więziom rodzinnym, akcentując przede wszystkim rolę matki.

Dyskusja po projekcji filmu potwierdziła, że każdy z widzów w inny sposób odebrał przekaz reżyserki, odnosząc ukazaną historię do własnego życia. Po obejrzeniu filmu pojawiła się wśród klubowiczów refleksja na temat tego, czy w zachowywanych na pamiątkę przedmiotach można zatrzymać rodzinne historie i jak długo trwa pamięć o osobach, które odeszły.

W najbliższą środę (13 października) o godzinie 18.00 Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na kolejne spotkanie małomiasteczkowego klubu filmowego. Tym razem po projekcji filmu pt. „Czarna Dama” odbędzie się dyskusja z zaproszonymi twórcami filmu.

Dom Kultury w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!