W ubiegłym roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Gołdapskim wypracowała wniosek dotyczący poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi krajowej 65 i wojewódzkiej 650. Miałoby to polegać na wybudowaniu sygnalizacji świetlnej lub przebudowie skrzyżowania i budowie ronda. Przesłany on został do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie.

Odpowiedź przyszła dosyć szybko, po niespełna miesiącu. Zastępca dyrektora oddziału ds. zarządzania drogami i mostami Jarosław Bera odpisał, że nie widzi zasadności przebudowy skrzyżowania. Argumenty podane w uzasadnieniu stanowiska nie odpowiadały jednak w pełni prawdzie. Jarosław Bera stwierdził bowiem m.in., że według jego statystyk od 2014 roku doszło tu do kilku kolizji oraz jednego wypadku drogowego, w którym została jedna osoba ranna.

Po otrzymaniu Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Gołdapskim wystąpiła do gołdapskiej policji o podanie ich statystyk. Te wskazują, że od 2014 roku do czerwca 2021 roku na skrzyżowaniu DK65 z DW650 doszło do 6 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 11 zostało rannych. Do tego odnotowano 11 kolizji. Dane te zostały przesłane do Olsztyna do GDDKiA.

Ponownie odpowiedzi udzielił Jarosław Bera. Tym razem stwierdził, że statystyki te nie odbiegają od statystyk na innych skrzyżowań tego typu oraz że olsztyński oddział GDDKiA nie ma w planach przebudowy skrzyżowania w Gołdapi.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!