Obecny rok nazwany jest Rokiem Chopinowskim, w związku z dwusetną rocznicą urodzin tego sławnego pianisty i kompozytora. Z tej okazji, 26 lutego br. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Gołdapi został zorganizowany występ uczniów Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. Szostakowicza w Kaliningradzie. Młodzi adepci zaprezentowali gołdapianom najsłynniejsze utwory Chopina oraz własne, napisane pod wpływem jego muzyki.

Koncert rozpoczął Ilia Machańkow niesamowitą i chyba najbardziej rozpoznawalną kompozycją Chopina - Polonezem as-dur op. 53. Potem usłyszeliśmy m.in. Zapomniany Walc h-mol op. 69 i wiele innych utworów, kunsztownie wykonanych przez młodych uczniów. Koncert poprowadziła Jolanta Werner, na co dzień nauczycielka audycji muzycznych w Szkole Muzycznej. Przy tej okazji niewtajemniczeni zostali poinformowani o faktycznym miejscu urodzenia Chopina (nie należy mylić Żelazowej Woli ze Stalową Wolą), bo jak wynika z ogólnopolskiej ankiety, niestety mamy z tym problem. Poznaliśmy również sylwetki kobiet, pod urokiem których tworzył polski kompozytor.

Na koncert przybyli mieszkańcy naszego miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Organizatorzy wierzą, iż równie licznie przybędą 9 marca na koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej pt. „Ze scen operetkowych i musicalowych", na który już dziś serdecznie zapraszają.

fot. archiwum SM