Uczniowie z ekozespołów „Grabinki" (kl. I i II) oraz „Ekoskrzaty" (kl. 0) ze Szkoły Podstawowej im. M. Kajki w Grabowie, wraz z wychowawcami Beatą Borkowską, Małgorzatą Kacynel, Grażyną Kudryk oraz Ewą Wronowską, już po raz czwarty zorganizowali kilkudniową kampanię związaną z obchodami Światowego Dnia Wody.

Przygotowując się do tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody pod hasłem "Czysta woda dla zdrowego świata", dzieci wraz z wychowawcami zorganizowały na terenie szkoły kampanię informacyjną dotyczącą problematyki ochrony czystości wody. Wykonały na ten temat gazetki tematyczne, rozwiesiły plakaty i przygotowały ulotki. W każdej klasie nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat sposobu oszczędzania wody, dbałości o jej czystość oraz wpływu na ludzkie zdrowie. Dzieci sprawdzały szczelność zbiorników wody w szkole oraz w domu. Wykonały i umieściły znaki informujące „Oszczędzaj wodę" przy zlewach w klasach oraz łazienkach.

Podczas uroczystego apelu 22 marca członkowie ekozespołów „Grabinki" przeprowadzili wśród uczniów zgaduj-zgadulę o tematyce wodnej. Następnie prezentowały przygotowane w ramach kampanii plakaty oraz różnego rodzaju hasła typu: "Wszystko co żyje, wodę pije", „Oszczędzamy każdą kroplę wody" czy „Ratujmy nasza Ziemię". Potem uczniowie ze wszystkich klas brali udział w zabawach ruchowych oraz konkurencjach sportowych związanych z wodą, np.: picie wody mineralnej przez słomkę, przenoszenie ryb z zanieczyszczonej wody do czystej itp. Wszystkie klasy układały też za pomocą obrazków historię powstawania urządzeń służących do prania, rodzajów pojemników do przenoszenia i przechowywania wody itp., od pradawnych czasów do współczesnych. Te historyki zapoznały wszystkich z historią wykorzystywania wody przez każdego człowieka w życiu codziennym dawniej i dziś. Na zakończenie spotkania wszyscy uroczyście ślubowali, że zawsze będą starać się oszczędzać wodę, dbać o jej czystość oraz zasoby na Ziemi.

Uczniowie włączyli się również do akcji "Surowce na wodę", organizowanej wspólnie z Fundacją Ekologiczną „Arka". Zebrały około 10kg puszek. Dzieci przeprowadziły też tygodniową zbiórkę pieniędzy do puszki na budowę studni w Afryce. Wszystkie fundusze zostaną przesłane na konto Fundacji „Arka". Uczniowie wierzą, że pomogą w ten sposób w budowie chociaż jednej studni w krajach afrykańskich.

fot. archiwum SP Grabowo