W miniony piątek w Olsztynie odbyła się XV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej. Powiat gołdapski reprezentowała drużyna z Liceum Ogólnokształcącego, w składzie Mateusz Kreczko i Grzegorz Twarowski. Została ona wyłoniona w eliminacjach powiatowych, które odbyły się 10 marca w starostwie.

Olimpiada składała się z dwóch etapów. W pierwszym wszystkie drużyny odpowiadały na pytania testowe. Do drugie etapu, praktycznego, przeszło 5 najlepszych zespołów, w tym reprezentanci Gołdapi. Zawodnicy musieli zrealizować 4 zadania, zlecone przez policję, straż pożarną, sanepid i PCK. Najlepiej wykonali je gołdapscy licealiści i to oni zdobyli zwyciężyli w olimpiadzie.

- Najlepiej wypadliśmy podczas konkurencji, w której udzieliliśmy pierwszej pomocy - mówi Grzegorz Twarowski. - Ratowaliśmy osobę, która żyła. Odpadło więc nam wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Musieliśmy nawiązać z poszkodowaną osobą kontakt, sprawdzić jej reakcje na bodźce i prawidłowo założyć opatrunki. Gdy symulantka nam zemdlała, musieliśmy sprawdzić jej wszystkie funkcje życiowe i ułożyć w odpowiedniej pozycji. Dobry występ w tej konkurencji w głównej mierze zdecydował o naszym zwycięstwie.

Bardzo zadowolony z sukcesu swoich uczniów jest dyrektor LO.

- To jest najlepszy występ moich uczniów od wielu lat i największy sukces w dziedzinie obrony cywilnej w od początku istnienia szkoły - mówi Grzegorz Klimaszewski. - Wcześniej też osiągaliśmy dobre wyniki, ale były to najwyżej trzecie miejsca. Zawodnicy byli dobrze przygotowani, zwłaszcza z udzielania pierwszej pomocy.

Grzegorz Twarowski i Mateusz Kreczko w nagrodę za zwycięstwo otrzymali netbooki oraz książki.

- Podczas eliminacji powiatowych nagrodę za zwycięstwo w finale wojewódzkim obiecał nam też starosta gołdapski. Mamy przez dzień piastować jego stanowisko - dodaje z uśmiechem Mateusz Kreczko.

W najbliższych tygodniach obaj uczniowie wezmą udział w kolejnym konkursie, Warmińsko-Mazurskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym. Już dziś życzymy powodzenia i zwycięstwa!

Serdecznie dziękujmy strażakom, panu Jackowi Klimko za przeszkolenie nas w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz panu Grzegorzowi Jabłońskiemu za przekazanie nam wiedzy z zakresu pożarnictwa.
Grzegorz Twarowski, Mateusz Kreczko

fot. Jacek Rakowski