Wczoraj w Żytkiejmach odbył się konkurs wiedzy dla klas I-III szkół podstawowych pt. „Łamigłówki przyrodnicze", zorganizowany przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Do konkursu zgłosiło się siedem drużyn ze szkół w Grabowie, Galwieciach, Pogorzeli i Żytkiejmach. Ze względu na zróżnicowane pytania i wiele zagadek literowych do konkursu przystępują zwykle klasy starsze. W tym roku wśród uczestników były jednak także dwie drużyny z klas pierwszych.

- Poszło im rewelacyjnie - mówi Anna Michowiak, starszy specjalista ds. edukacji w PKPR - Pierwszoklasiści z Żytkiejm walczyły w dogrywce o trzecie miejsce, natomiast drużynie z Grabowa do podium zabrakło tylko 2 punktów. To ogromny sukces. Ogólnie poziom wszystkich drużyn był bardzo wysoki i wyrównany. Jest to zasługa nauczycieli i rodziców, którzy rozbudzają w dzieciach zamiłowanie do przyrody, czego efekty są widoczne na takich konkursach jak ten.

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - drużyna z Galwieć: Tomasz Wysmułek, Natalia Czyżewska, Kamila Świąder
II miejsce - drużyna z Żytkiejm: Julia Smyk, Angelika Przekop, Szymon Wiśniewski
III miejsce - drużyna z Pogorzeli: Adela Szporak, Piotr Milinkiewicz, Arletta Misiewicz.

Dwóm drużynom walczącym w dogrywce o trzecie miejsce przyznano wyróżnienia. Były to zespoły ze szkoły w Żytkiejmach: Weronika Ostapionek, Hubert Gromko, Kajetan Firszt oraz Sebastian Bekier, Natalia Świtaj, Krzysztof Burba. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi.