Już w najbliższy wtorek abiturienci szkół średnich na terenie całej Polski przystąpią do matur. Nowością w tym roku będzie obowiązkowy egzamin z matematyki. Zdecydowanej większości maturzystów to sie nie podoba. Nie mają jednak wyboru.

W Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi deklaracje maturalne złożyło 68 osób z 3 klas (1 klasa technikum oraz 2 klasy liceum profilowanego). Uczniowie będą obowiązkowo zdawać egzamin z języka polskiego (ustny i pisemny), języka obcego (ustny i pisemny) oraz z matematyki (pisemny). Każdy z uczniów miał możliwość wybrania dodatkowych przedmiotów. W ZSZ geografię wybrało 26 osób, historię 2 osoby, WOS 10 osób, biologię 5 osób. Po raz pierwszy w historii szkoły jeden z uczniów wybrał na egzaminie dojrzałości informatykę.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących do matur przystąpią uczniowie z czterech trzecich klas. Preferowanym językiem obcym wybieranym na egzamin dojrzałości jest angielski. Jego zdawanie zadeklarowało aż 80 % uczniów. 12 uczniów wybrało język rosyjski , zaś niemiecki 11 uczniów. Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi są biologia, WOS oraz geografia. Nietypowe jest, że jeden z uczniów zadeklarował zdawanie języka włoskiego. Jego egzamin pisemny odbędzie się w ZSO w Gołdapi, jednak egzamin ustny zostanie przeprowadzony w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Olsztynie.