Dziś uruchomiona została sygnalizacja świetlna na ul. Wojska Polskiego przy wyjeździe z nowej strażnicy Straży Pożarnej. Jej zadaniem jest ułatwienie strażakom wyjazdu do akcji. W czasie „wolnym" będzie paliło się zielone światło.

- Sygnalizacja zsynchronizowana jest w resztą systemu w strażnicy - mówi Wojciech Piszczek, dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Gołdapi. - Po otrzymaniu zgłoszenia i uruchomieniu alarmu, automatycznie otwierają się drzwi w garażu i podnosi się szlaban na wjeździe, zaś na sygnalizatorze na drodze wojewódzkiej światło zmienia się na czerwone.

Sygnalizacja świetlna, choć zamontowana została jeszcze w ubiegłym roku, działała dotychczas tylko w listopadzie i zaledwie kilka dni. Powodem jej wyłączenia były usterki, które skutkowały nieprawidłową pracą. Tym razem wszystko powinno już działać, jak należy. Te kilka listopadowych dni pokazało jednak, że nie wszyscy kierowcy przestrzegają czerwonego światła. Przypominamy, że ma ono dokładnie takie samo znaczenie, jak czerwone światło na skrzyżowaniu. Za jego zignorowanie i przejechanie policja może ukarać kierowcę 500 złotowym mandatem. Dodatkowo zachowanie takie może doprowadzić do kolizji z wyjeżdżającym do akcji wozem strażackim. To zaś może mieć bardzo poważne skutki, zarówno dla osób w obu samochodach, jak i tym, którym strażacy spieszyli z pomocą.