W dniach 17-18 października na zaproszenie Mieczysława Barańskiego, prezesa Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów oraz Jacka Olszewskiego, męża Agaty Mróz-Olszewskiej, w Katowicach na I Memoriale im. Agaty Mróz-Olszewskiej przebywał Marcin Białous, prezes Gołdapskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi. Celem imprezy było uczczenie pamięci dwukrotnej mistrzyni Europy w siatkówce kobiet, która chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego. Zmarła 4 czerwca 2008 w wieku 26 lat. Podczas memoriału rozegrany został turniej siatkarski, w którym wzięły udział Muszynianka Fakro Muszyna (mistrz Polski), BKS Aluprof Bielsko-Biała (wicemistrz Polski), ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji) i Palma Volley Mallorca (wicemistrz Hiszpanii). W finale zwyciężyła drużyna Bielska pokonując Muszynę 3:2.

W trakcie memoriału można było oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Zorganizowany został także pokaz ratownictwa medycznego. Imprezę swoimi występami uświetnili między innymi Mezo, Kasia Wilk, PIN i Ewelina Flinta. Odznaczone zostały też osoby szczególnie zaangażowane w ideę honorowego krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Medale wyróżnionym wręczała wicemarszałek senatu RP Krystyna Bochenek. Otrzymali je między innymi dyrektor RCKIK w Katowicach Stanisław Dyląg, Fundacja Polsat, miesięcznik „Pani", ks. Sadkiewicz z Leśnej, który oddał 198,5 litra krwi i osocza, polski judoka Krzysztof Wiłkomirski i ks. Maciej Makuła. Kapituła medalu „Kropla Życia - pomagając innym pomagam sobie" przyznała też medal prezesowi Gołdapskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi.

- Muszę przyznać, że trochę dziwnie się czułem w tak wyśmienitym gronie osób - mówi Marcin Białous. - Jednakże bardzo się cieszę, że organizatorzy bardzo miło wypowiadali się o działalności naszego stowarzyszenia i o Gołdapi. Pokreślony został również fakt, że w tak małej miejscowości, jaką jest Gołdap, przeprowadzono bardzo dużo akcji krwiodawczych i akcji rejestrujących dawców szpiku.

Marcin wspomina też zabawną sytuację, do jakiej doszło w sobotę. Tuż przed rozpoczęciem memoriału w radiu RMF FM wyemitowana została rozmowa z wiceburmistrzem Gołdapi Jackiem Morzym. Dotyczyła użycia specjalnej glinki do oczyszczenia gołdapskiego jeziora.

- Po części oficjalnej musiałem wszystkim tłumaczyć, o co chodzi z tą „chińską glinką" - dodaje z uśmiechem Marcin.

dodajdo