We wtorek 20 października Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Jedną z ważniejszych zmian jest określenie nowego przebiegu trasy Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Helsinkami. Droga szybkiego ruchu przebiegać będzie następująco: Budzisko - Suwałki - Raczki - Ełk - Szczuczyn - Stawiski - Łomża - Ostrów Mazowiecka - Wyszków - Radzymin - Warszawa i oznaczona została symbolem S61. Z tych zmian zadowolony jest burmistrz Gołdapi.

- Od początku obecnej kadencji parlamentu posłowie i senatorowie z województwa warmińsko-mazurskiego, władze wojewódzkie i samorządowe, w tym samorządowcy z grupy EGO, bardzo aktywnie zabiegali o zmianę trasy Via Baltica - mówi Marek Miros. - Pierwszy wariant zatwierdzony jeszcze przez poprzedni rząd zakładał przebieg tej drogi przez Białystok. Dzięki wspólnej i konsekwentnej postawie wymienionych instytucji, w tym również władz Gołdapi, udało się doprowadzić do zmiany przebiegu tej międzynarodowej trasy.

W uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia napisane jest, że realizacja przedstawionych zmian w sieci dróg ekspresowych będzie wiązała się z koniecznością wybudowania dróg w nowych przebiegach. Rząd nie przewiduje jednak w związku z tym wydatkowania dodatkowych środków z budżetu państwa. Droga ekspresowa S61 zostanie zrealizowana w miejsce planowanej dotychczas budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku Białystok - granica państwa. Ta inwestycja w planach do realizacji ujmowana była na lata 2010-2015. Można zakładać, że droga S61 powstanie w tym samym czasie. W najbliższych latach (prawdopodobnie 2010-2011) wyremontowana ma być też droga nr 65 na odcinku Gołdap-Ełk.

- W ten sposób Via Baltica bardzo przybliży Gołdap do reszty kraju, zapewniając szybki i bezpieczny dojazd do centralnej Polski - podsumowuje Marek Miros.

Warto dodać, że przy okazji remontu drogi krajowej nr 65 wykonany zostanie między innymi ciąg pieszo-rowerowy od Gołdapi do Kozak.

dodajdo

Zobacz też: