11 września wspólnie z komendantem powiatowym policji ogłosiliśmy plebiscyt na najbardziej przyjaznego dzielnicowego powiatu gołdapskiego. Przez kilka tygodni prezentowaliśmy ich sylwetki na stronach portalu GOŁDAP.INFO oraz w Kurierze Gołdapskim. Od 11 września do 8 października czytelnicy mogli głosować za pośrednictwem internetowej ankiety lub wypełniając kupon zamieszczony w czwartkowych wydaniach Kuriera Gołdapskiego.

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników. W ankiecie czytelnicy portalu GOŁDAP.INFO oraz Kuriera Gołdapskiego oddali łącznie 4263 głosy. Najbardziej przyjaznym dzielnicowym został mł. asp. Krzysztof Żukowski, zdobywając 1334 głosy. Zwycięzca ma 25 lat, od 4 służy w policji. Pochodzi z podgołdapskiej miejscowości Osowo.

mł. asp. Krzysztof Żukowski - "Najbardziej Przyjazny Dzielnicowy Powiatu Gołdapskiego"

Kolejne miejsca zajęli st. post. Marta Anuszkiewicz (1153), mł. asp. Tomasz Dobrzyński (1120), mł. asp. Marcin Hiszpański (386) i mł. asp. Michał Malinowski (270). Jakim trzeba być policjantem i co trzeba zrobić, aby zostać najbardziej przyjaznym dzielnicowym?

- Nie ma na to żadnego sposobu - uważa Krzysztof Żukowski. - Trzeba tylko sumiennie oraz rzetelnie i z zaangażowaniem podchodzić do problemów interesantów. Wówczas można liczyć na ich uznanie. Dzielnicowy powinien być jak lekarz pierwszego kontaktu. Doskonale znać swój rejon, jego mieszkańców i ich problemy. Policjanci dzielnicowi nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonują codzienną i żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców podległego rejonu.

Zwycięzca plebiscytu uważa, że nie jest to praca łatwa i wymaga sporo poświęcenia. Niejednokrotnie mieszkańcy informują o swoich problemach na ulicy, gdy funkcjonariusze są już po służbie, na urlopie czy też zwolnieniu lekarskim.

- Ważne jest, aby wówczas nie pozostawać na takie sygnały obojętnym - dodaje Krzysztof Żukowski. - Trzeba pomóc lub wskazać, gdzie z danym problemem należy sie zgłosić.

Uroczyste wręczenie statuetki dla zwycięzcy oraz dyplomów dla pozostałych dzielnicowych odbyło się dziś w Starostwie Powiatowym podczas sesji Rady Powiatu. Niespodziankę dla dzielnicowych przygotowała też pani Cecylia Buczyńska-Buza, która wręczyła dzielnicowym ręcznie malowane, szklane ramki z ich zdjęciami.

- Byłam zaskoczona otrzymanym prezentem - mówi Marta Anuszkiewicz. - To bardzo fajna i miła niespodzianka.

Marta Anuszkiewicz jest jedyną przedstawicielką płci pięknej wśród gołdapskich dzielnicowych. Jak twierdzi, czasami to pomaga z kontaktach z mieszkańcami.

- Zdarza się, że do komendy przychodzą kobiety i chcą porozmawiać o swoich problemach tylko policjantem-kobietą - dodaje dzielnicowa. - W przypadku awantur domowych i przemocy w rodzinie często to właśnie funkcjonariuszki zakładają tzw. „niebieskie karty". Nam jest takich sytuacjach łatwiej się czegoś dowiedzieć czy też poznać powody pojawienia się przemocy.

Przypominamy, że sylwetki wszystkich dzielnicowych, rewiry ich działania oraz kontaktowe numery telefonów dostępne są w archiwum portalu GOŁDAP.INFO.

fot. Jacek Rakowski

fot. Anna Dzienisiewicz