LISTY CZYTELNIKÓW. „Feminizm kończy się, kiedy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro” – powiedział poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15. I tyle. I nie ma problemu. Ponad 100 lat walki sufrażystek i feministek wzięło w łeb. Na nic uświadamianie, na nic walka o równość, on i tak wie swoje. Tak naprawdę ta wypowiedź obnażyła ignorancję posła i wielu innych mężczyzn, którzy ucieszyli się, że poseł tak sprawnie i dowcipnie załatwił sprawę z kobietami. Jak napisała internautka w komentarzu do mało śmiesznego dowcipu: „Można zapłacić za wniesienie. Ale trzeba mieć pensję, która nie jest różnicowana ze względu na płeć”.

„Ja tam feministką nie jestem” – mówi młoda kobieta na imprezie. „Naprawdę nie wiem o co chodzi z tym słowem na F!” – pisze niejako odpowiadając Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. „Nie wiem dlaczego dziewczyny nadal się boją tego słowa używać, albo - co mnie denerwuje - korzystają w pełni z tego, co feministki wywalczyły, często ponosząc koszty bardzo osobiste i będąc ciągle w kontrze, co też nie jest dobre, a one korzystają z tego deprecjonując jednocześnie pracę feministek albo nie zdając sobie z tego sprawy.”.

„Akademia rozmaitości. Kobiety kobietom.” - pod takim hasłem w Gołdapi z okazji Dnia Kobiet 10 marca odbyła się impreza. Zorganizowały ją właśnie kobiety: Gołdapskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych.* Gośćmi przedsięwzięcia były posłanki Monika Rosa z Nowoczesnej i Małgorzata Matuszewska-Boruc z partii Razem i Kamila Kwiecińska, która będzie kandydatką na posłankę Razem. Oprócz tego na stoiskach kobiety przedstawiały swoją twórczość, reprezentowały firmy i swoje zakłady pracy.

Najważniejsze na Akademii Rozmaitości wydaje mi się to, co powiedziała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa: „Znajoma mówiła mi: Monika, będziesz może dobrym posłem, ale na końcu i tak wszyscy pomyślą, że jesteś złodziejem i oszustem, bo taka jest polityka. Ja jej powiedziałam wtedy: dopóty dopóki my, którzy jesteśmy uczciwi, pracowici i chcemy zmienić tę politykę, do niej nie pójdziemy, to ona zawsze taka będzie.” 89% sprawujących władzę to mężczyźni, którzy mają inne potrzeby. Rosa namawiała nas, kobiety, do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i polityce, bo im więcej kobiet będzie w parlamencie, w radach, w sejmikach, tym bardziej nasze potrzeby będą realizowane. Realną potrzebę kobiet w tej chwili jest możliwość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Gdy żłobki nie są gminne, a prywatne, kobieta często jest zmuszona przez życie (i finanse), aby zostać z dzieckiem w domu.

O walce o prawa kobiet mówiła Małgorzata Matuszewska-Boruc – powiedziała, że jeszcze ciągle jest o co walczyć. Podkreśliła, że kobieta powinna móc decydować o sobie. I podobne jak Monika Rosa uważa, że żłobki i przedszkola powinny być państwowe, aby kobiety mogły sobie na nie pozwolić. Obserwując Akademię Rozmaitości zauważyła, że powszechny (nawet tu) jest stereotyp, że kobiety interesują się tylko gotowaniem, ozdóbkami i paznokciami, co jest dla nich krzywdzące. Wezwała do odejścia od tych schematów, bo kobiety mają zainteresowania normalne, jak każdy człowiek. Nawet uroczy i dowcipny występ dzieci przedszkolnych poniekąd utrwala stereotypy: mężczyzny – twardziela i kowboja, a kobiety eterycznej, biernej i w różowej sukience.

Wniosek z przedsięwzięcia Akademii Rozmaitości płynie taki: nikt za nas nie wywalczy naszych praw. Więc trzeba wyjść z domu (co dla kobiety jest znacznie trudniejsze niż dla mężczyzny) i zacząć działać. Pierwszą symboliczną inicjatywą podpowiedzianą przez posłankę Razem może być wniosek kobiet, aby następną nową ulicę w Gołdapi nazwać właśnie imieniem kobiety. A dowcip o lodówce przytoczony na początku – jak napisał mężczyzna, Mariusz Szczygieł – może śmieszyć tylko głupiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy udziale członkiń Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, partii PSL i Nowoczesnej.

uczestniczka wydarzenia
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

 

 


Czytaj też:

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Dni Gołdapi 2021 - planowane koncerty

GOŁDAP. Podczas tegorocznych Dni Gołdapi na scenie wystąpi m.in. Zenon Martyniuk z zespołem Akcent oraz Czerwone Gitary.

Więcej…

Oświadczenie ws. termomodernizacji urzędu gminy

BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie wydał dziś oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku urzędu gminy, która została w ubiegłym tygodniu wstrzymana przez konserwatora zabytków.

Więcej…

Erupcja przełożona na czerwiec

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi planował w najbliższy weekend zorganizowanie Festiwalu Gitarowego Erupcja. Impreza została jednak przełożona na czerwiec.

Więcej…

Za tydzień ruszy punkt szczepień powszechnych

GOŁDAP. 17 maja ruszy w Gołdapi punkt szczepień powszechnych. Znajdować się będzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Bocznej 1. Taką informację przekazało dziś Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Więcej…

E-booki za darmo

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza miłośników e-booków do skorzystania z bezpłatnych kodów do platformy Legimi.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650

DW650. Uwaga kierowcy! Droga wojewódzka 650 między Boćwinką a Surminami jest zablokowana. Doszło tam do wypadku. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd, na który kierują strażacy.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…