LISTY CZYTELNIKÓW. Szanowni Państwo. W ostatni czasie z inicjatywy części mieszkańców odbyło się w urzędzie miejskim w Gołdapi spotkanie na temat planowanej modernizacji drogi nr 651.

Uważam, że dobrze, iż się odbyło. Część mieszkańców żywi bowiem obawy przed wpuszczeniem na Podlasie dużego ruchu ciężarowego. I dobrze, że bronią swoich interesów.

Zrobiłem błąd, ponieważ próbowałem wystąpić z argumentami, które mogłyby te obawy rozwiać albo chociaż zracjonalizować. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem modernizacji tej drogi. Nie skarżę się, bo to mój błąd. W atmosferze pewnego wiecu prawda czasami musi ustąpić przed emocjami. Nie mam o to żalu. Każdy się wypowiada jak umie.

N.p. niegrzecznie panowie Pasiuk i Tobolski. Są na szczęście inne formy dotarcia do mieszkańców z argumentami. Argumentami, które można podzielić, bądź z nimi dyskutować. Można je również próbować zakrzyczeć. Wybrałem tę drogę komunikacji. Jeśli Państwo będą mieli kontrargumenty, jestem gotów do dyskusji. Nie uzurpuję sobie prawa do racji. Ale do przestawiania swoich poglądów w tak ważnej dla mieszkańców sprawie jak najbardziej.

Jakie są fakty:

1) Droga nr 651 ma być modernizowana na odcinku obwodnica Gołdapi poprzez Gumbińską, Zatorową, krótki odcinek 1 Maja między Świerkowa i Kolejową i dalej do granicy województwa poprzez Dubeninki, Żytkiejmy aż do trójstyku.

2) Czy sama modernizacja tego odcinka spowoduje duże, uciążliwe obciążenie mieszkańców przy nich mieszkających ruchem TIR ów? Poniżej informacje, które pozwolą Państwu na wyrobienie sobie własnego zdania.

3) Na podlaskim odcinku drogi nr 651 między Szypliszkami a Rutka Tartak istnieje ograniczenie dla ruchu powyżej 10 ton. Zatem pojazdy o ciężarze powyżej 10 ton nie mogą ta droga się przemieszczać.
Aby dotrzeć z Litwy przez Budzisko na północ województwa warmińsko mazurskiego n.p. do Skandawy najkrótszą trasą, TIRY muszą jechać przez Suwałki, Filipów, Kowale Oleckie i dalej przez Pogorzel. I tu są dwie możliwości: albo kiepską drogą na Grabowo, albo co logiczne na Gołdap
A co w Gołdapi?
Ze względu na zakaz wjazdu do miasta i krótszą drogę - poprzez odcinek obwodnicy do skrzyżowania z Wojska Polskiego i później drogą 650 na Grabowo, Banie Mazurskie itp.
I tak ten ruch faktycznie wygląda. W żaden sposób nie jest zagrożone Podlasie.

4) Czy podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma w realnej perspektywie inwestycje na drodze 651?
- nie ma
Czy są planowane remonty?
-są na czterech odcinkach między Szypliszkami i Sejnami, a więc nie na odcinku, którego „się obawiamy”

5) Aby udrożnić dla dużego ruchu ciężarowego odcinek Szypliszki – Rutka Tartak potrzebna byłaby duża modernizacja tego odcinka. Nie ma takich planów, ani takich pieniędzy

6) Zatem ruch ciężarowy TIRów z Litwy poprzez wschodnią część Gołdapi nam nie grozi, bo TIRy musiałyby nadkładać drogi, co ze względów ekonomicznych jest nieracjonalne

7) Mamy zatem w zapasie jeszcze wiele lat, by starać się o tzw obwodnicę południowo wschodnią Gołdapi.

8) Ludzie zwiedzeni fałszywymi informacjami boją się dużego ruchu ciężarowego przez Podlasie.
Ludziom nie można kłamać. Nie można, tak jak to określił prominentny funkcjonariusz gołdapskiego samorządu, w roku wyborczym mówić ludziom to co chcą usłyszeć. Tak postępują tchórze. Ludzie muszą znać prawdę.

9) A prawda jest następująca:

a) po wielu latach starań mamy niepowtarzalną szansę na modernizację drogi nr 651 z Gołdapi do granicy województwa, a więc do Bolci

b) co więcej, za pieniądze marszałka mamy modernizację części ulicy Gumbińskiej na odcinku od obwodnicy do Zatorowej oraz budowę nowej utwardzonej Zatorowej z rondem przy skrzyżowaniu ze Świerkową i modernizacją odcinka Świerkowa – Kolejowa

c) dzięki tym inwestycjom znacznie poprawi się jakość i bezpieczeństwo podróżowania tzw trasą północną, a zagrożenie dużym ruchem towarowym jest żadne

d) załóżmy, że np. za 5 czy 6 lat samorząd województwa podlaskiego wpadnie na zły pomysł modernizacji odcinaka Szypliszki – Rutka Tartak tak by podnieść jej parametry do ciężkiego ruchu towarowego. Na najbliższe lata takich planów nie ma, a pieniądze są już rozdysponowane. W takim przypadku mamy minimum 8 – 10 lat na przygotowanie się na taka alternatywę

e) i w tym kontekście starania o budowę tzw obwodnicy południowo wschodniej Gołdapi nabiera cech realności. Mamienie bowiem ludzi, że taki odcinek może powstać w ciągu dwóch – trzech lat to niepoważne traktowanie mieszkańców.

Ani Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ani Zarząd Dróg Wojewódzkich nie mają żadnych, powtarzam żadnych planów na budowę tego odcinka. Tym bardziej, ze nie mają tytułu prawnego, bo nie jest to szlak ani drogi krajowej, ani wojewódzkiej. W związku z tym nie ma żadnych podstaw, by asygnować jakiekolwiek pieniądze na chociażby wstępną koncepcję.
Tego zadania musiałby się podjąć samorząd gminy (wstępne wytyczenie szlaku, oszacowanie kosztów wykupu, kosztów koncepcji, raportu oddziaływania na środowisko, projektu, wreszcie samej inwestycji).
Według mojej wiedzy, może bardziej intuicji cała procedura łącznie z budową tego odcinka to około 8 lat.

10) Jakie z tego wnioski:

a) Ludzi należy ostrzegać, ale przedstawiając im prawdziwe dane, a nie wyolbrzymione zagrożenia
b) Jeśli jest szansa na pieniądze zewnętrzne (100 mln zł.) i radykalną poprawę kolejnego odcinka drogi w naszej gminie, mieście i powiecie, to blokowanie tego jest działaniem przeciw mieszkańcom. Krzyk to nie argument. Krzyk to brak argumentów. Brak odpowiedzialności za konsekwencje to działanie przeciw mieszkańcom, nawet jeśli chwilowo uzyskuje się poklask zdenerwowanych i wprowadzanych w błąd ludzi
c) Trzeba działać, tak by wykorzystać realną perspektywę około ośmiu lat, by skutecznie starać się zabezpieczyć przed ewentualnym zamiarem modernizacji drogi Szypliszki – Rutka Tartak. A takim działaniem jest zainicjowanie starań o budowę południowo wschodniego odcinka drogi łączącej drogę krajowa nr 65 (Olecko – Gołdap) z drogą wojewódzką nr 651 (Gołdap - Żytkiejmy i dalej do trójstyku)
Tylko nie wolno kłamać, by przypodobać się wyborcom, że zrobi to za nas marszałek czy Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pierwszy etap to działania gminy, a później cierpliwy lobbing, tak by zdążyć przed zdjęciem ograniczenia na drodze Szypliszki - Rutka Tartak. Mamy na to wystraczającą ilość czasu

d) I jeszcze jedno. Modernizacja drogi 651 w tym ulicy Zatorowej nijak się ma do statusu uzdrowiska. Status uzdrowiska w żaden sposób nie jest zagrożony. A na pewno nie modernizacją drogi. Ci którzy posługują się tego typu argumentem po prostu kłamią

Szanowni Państwo. Proszę potraktować te argumenty jako głos w dyskusji. Ważnej dyskusji. Do kontrargumentów chętnie się odniosę. Albo je przyjmę.

Z wyrazami szacunku
Marek Aleksander Miros

 

 


Czytaj też:

Śpiewam i gram gdzie chcę

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Śpiewam i gram gdzie chcę".

Więcej…

Zrób laurkę dla mamy

BANIE MAZ. Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla mamy”. Skierowany on jest do dzieci w wieku od 5 do 14 lat zamieszkałych na terenie gminy Banie Mazurskie.

Więcej…

Dni Gołdapi 2021 - planowane koncerty

GOŁDAP. Podczas tegorocznych Dni Gołdapi na scenie wystąpi m.in. Zenon Martyniuk z zespołem Akcent oraz Czerwone Gitary.

Więcej…

Oświadczenie ws. termomodernizacji urzędu gminy

BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie wydał dziś oświadczenie dotyczące termomodernizacji budynku urzędu gminy, która została w ubiegłym tygodniu wstrzymana przez konserwatora zabytków.

Więcej…

Erupcja przełożona na czerwiec

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi planował w najbliższy weekend zorganizowanie Festiwalu Gitarowego Erupcja. Impreza została jednak przełożona na czerwiec.

Więcej…

Za tydzień ruszy punkt szczepień powszechnych

GOŁDAP. 17 maja ruszy w Gołdapi punkt szczepień powszechnych. Znajdować się będzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przy ul. Bocznej 1. Taką informację przekazało dziś Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Więcej…

E-booki za darmo

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza miłośników e-booków do skorzystania z bezpłatnych kodów do platformy Legimi.

Więcej…

Przewozili prawie 2kg amfetaminy

POWIAT GOŁDAPSKI. Policjanci zatrzymali parę, która w swoim aucie przewoziła blisko 2 kilogramy narkotyków. 39-latek z Olecka i jego 33-letnia partnerka trafili do policyjnego aresztu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Więcej…

103km/h na terenie zabudowanym

SURMINY. Policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Za przekroczenie prędkości 29-latek został ukarany mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej…

Minęło 39 lat

LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Więcej…

Pożary w pustostanie przy Armii Krajowej

GOŁDAP. Wczoraj dwukrotnie strażacy musieli interweniować w pustostanie przy ul. Armii Krajowej. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Więcej…

Starsza kobieta nie otwierała drzwi mieszkania

GOŁDAP. Około godziny 18 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi odebrał zgłoszenie o braku kontaktu z mieszkanką jednego z bloków przy ul. Paderewskiego w Gołdapi.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650 - kto kierował?

GOŁDAP. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie kierowcy samochodu, który został wczoraj wieczorem rozbity i porzucony na drodze wojewódzkiej 650. Na miejscu zabezpieczone zostały różne ślady, które mogą w tym pomóc. Do wyjaśnienia w tej sprawie została zatrzymana jedna osoba.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650

DW650. Uwaga kierowcy! Droga wojewódzka 650 między Boćwinką a Surminami jest zablokowana. Doszło tam do wypadku. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd, na który kierują strażacy.

Więcej…

Mistrzostwa województwa

LIDZBARK WARMIŃSKI. 2 maja w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Młodzików w Tenisie Stołowym. Czołowi uczestnicy walczyli również o przepustki na mistrzostwa Polski w swoich kategoriach wiekowych.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…