LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Wzruszyła mnie tym listem, tym bardziej, że zawsze w kontaktach z Nią i innymi internowanymi, wszystkie panie podkreślały nadzwyczajną życzliwość z jaką się spotykały od mieszkańców Gołdapi. I to nie tylko wtedy, kiedy przyjeżdżały tu na zjazdy, których miałem honor być współorganizatorem. Szczególną życzliwość pamiętają z okresu internowania.

Zawsze podkreślały wyjątkową rolę jaką odegrał w tym czasie ksiądz prałat Aleksander Smędzik. Nazywały się jego Gołdapiankami.

Szczególnym wydarzeniem był gościnny występ Teatru Dramatycznego imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku sztuki „Trzynasty Dwunasty” autorstwa jednej z internowanych Grażyny Przybylskiej Wendt. Szczególnym ze względu na miejsce wystawienia – sanatorium „Wital” w Gołdapi, które w stanie wojennym było ośrodkiem internowania kobiet.

Pani Maria zasugerowała, by opublikować Jej krótki list. Dlatego zwracam się z prośbą o publikację mojego i pani Marii listu oraz zdjęć ze zjazdu z 2007 roku. Tym bardziej, że podziękowanie adresowane do mnie traktuję jako podziękowanie dla Gołdapi i gołdapian

Załączam list pani Marii oraz garść zdjęć z jednego ze zjazdów z 2007 roku. Jednym z jego gości był Jerzy Buzek, były Premier i późniejszy Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Był również poseł, późniejszy wiceminister Jarosław Zieliński, przedstawiciele władz „Solidarności” z Gdańska i regionu. Byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańcy Gołdapi.

Pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem

Marek Aleksander Miros

Dzień dobry, Panie Marku!

 

Dnia 29 kwietnia b.r. minie 39 lat od czasu kiedy wraz z 59 koleżankami opuściłyśmy znany Panu niewolniczy ośrodek odosobnienia dla kobiecej opozycji antykomunistycznej spod sztandarów "Solidarności". Chociaż od tamtego czasu bardzo dużo wody upłynęło w polskiej Wiśle, to w myśl przysłowia, że " lepiej późno niż wcale", z tej rocznicowej okazji pragnę bardzo gorąco w imieniu własnym i moich ok. 400 koleżanek przesłać Panu nasze pozdrowienia oraz złożyć jak najserdeczniejsze podziękowania za uznanie dla naszej walki oraz za wiele dobra uczynionego dla nas i dla sprawy Polski, dobra szczególnie materialnego, które zaowocowało naszymi aż sześcioma w Gołdapi kosztownymi zjazdami.

 

Dzięki tym zjazdom zostało stworzone pole ku ogólnemu poznawaniu się między nami, poznaniu przez nas fragmentów pięknej Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, okazji do podziękowania gołdapianom za słuszne solidaryzowanie się z nami podczas internowania oraz, co nie jest bez znaczenia dla historii "Solidarności" i Polski, różnego gatunku  publikacjami, "Parkiem Internowanych", ryngrafem maryjno- dziękczynnym i głazem z tablicą pt." Nagrodą jest wolna Polska". Są tam też liczne nasze "cegiełki" w potężnych murach historycznej Konkatedry oraz na niej zamieszczona tablica pamiątkowa wieszcząca, że ważną rolę historii "Solidarności" w ogóle odegrał gołdapski duchowny, dla nas niezapomniany, ówczesny ks. prałat Aleksander Smędzik.

 

…Dzisiaj jeszcze raz dziękuję Panu za wielką sprawę uczynioną dla nas, dla "Solidarności" i dla naszej Ojczyzny! Pozdrawiam wszystkich pańskich Współpracowników w dziele zjazdowym z panem Jarosławem Słomą na czele.

 

Po czterysta kroć wdzięczna Maria Rehorowska


 

 


Czytaj też:

Koncert Piotra Resteckiego w strefie uzdrowiskowej

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi informuje, że na prośbę dzisiejszej gwiazdy Festiwalu Gitarowego Erupcja Piotra Resteckiego, ze względu na piękną pogodę przenosi dzisiejszy koncert z sali widowiskowej do strefy uzdrowiskowej. Koncert plenerowy odbedzie się przy tężni. Wstęp jest bezpłatny. Początek około godziny 18:30.

Więcej…

Spotkanie z książką Cejrowskiego w DKK

GRABOWO. Biblioteka Publiczna w Gołdapi Filia w Grabowie zaprasza dziś do rozmów o książce Wojciecha Cejrowskiego pt. „Rio Anaconda”.

Więcej…

Wójt Łukasz Kuliś z absolutorium i wotum zaufania

BANIE MAZ. Rada gminy Banie Mazurskie udzieliła dziś wójtowi gminy Łukaszowi Kulisiowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2020. Wójt otrzymał też wotum zaufania.

Więcej…

W sołectwie Babki będzie się działo

GMINA GOŁDAP. Grupa nieformalna Anima-mama działająca we współpracy z Domem Kultury w Gołdapi uzyskała 4 tysiące złotych dofinansowania na realizację projektu pt. „Zmieniam miejsce w którym mieszkam”. Celem projektu jest edukacja, aktywizacja i integracja społeczności sołectwa Babki.

Więcej…

Łącznie popłynęło już ponad 200 litrów krwi

BANIE MAZ. 14 czerwca w Banku Spółdzielczym w Baniach Mazurskich została zorganizowana przez OSP w Surminach akcja krwiodawcza ph. "Siła w jedności". Podczas niej został oddany został dwusetny litr krwi.

Więcej…

Spotkania profilaktyczne w świetlicach wiejskich

GMINA GOŁDAP. W Kozakach w ramach projektu "Palenie i picie skraca Twoje i moje życie" oraz w Żelazkach w ramach projektu "Picie i palenie to zagrożenie" odbyły się 10 i 11 czerwca spotkania z psychologiem oraz pracownikami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Uczestnicy projektów poznawali zagrożenia związane z uzależnieniami oraz uczyli się, jak przeciwdziałać sytuacjom ryzykownym.

Więcej…

W weekend będzie Festiwal Gitarowy Erupcja

GOŁDAP. Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na warsztaty gitarowe, które poprowadzą Piotr Restecki i Radek Chwieralski oraz warsztaty perkusyjne Vlodi Tafela. Miejsca dla chętnych są jeszcze dostępne.

Więcej…

Samochód rozbity, kierowcy brak

BABKI. Przed godziną 17 służby ratunkowe otrzymały informację, że na drodze między Babkami a DK65 doszło do wypadku. Samochód uderzył w drzewo.

Więcej…

Nie wyprzedzaj przed i na pasach

KRAJ. Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, w których ofiarami są przede wszystkim piesi.

Więcej…

Ukradł w szkole telefony, został zatrzymany

GOŁDAP. Złodzieja, który ukradł trzy telefony komórkowe z szatni jednej ze szkół podstawowych zatrzymali gołdapscy policjanci. Jako że kradzieży dokonał w warunkach recydywy, grozi mu teraz do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Więcej…

Świadkowie zatrzymali pijanego kierowcę

GOŁDAP. Do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło dzisiaj kwadrans przed godziną 14 na ul. Bagiennej w Gołdapi. Badanie wykazało u mężczyzny prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Więcej…

Pijany zaczepiał ludzi i zatrzymywał samochody

GOŁDAP. Gołdapscy policjanci zatrzymali 39-latka, który w centrum miasta zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Był tak pijany, że nie był w stanie poddać się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Więcej…

Kolizyjna środa

GMINA GOŁDAP. Do trzech zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie gminy Gołdap. We wszystkich przyczyną była nieuwaga kierowców i nieprawidłowe manewry cofania. Policjanci apelują o ostrożna i rozważną jazdę.

Więcej…

Podsumowanie kontroli legalności zatrudnienia

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku ujawnili nieprawidłowości w zatrudnieniu 91 cudzoziemców. To bilans kontroli legalności zatrudnienia prowadzonych na Warmii i Mazurach.

Więcej…

Powołania do kadry województwa

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Trener kadry WMZPN Michał Trzeciakiewicz rozesłał powołania na konsultację szkoleniową, która odbędzie się 23 czerwca w Ostródzie. Wśród powołanych znalazło się 3 wychowanków Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap.

Więcej…

Złote medale dla LO Gołdap i ZS3 Szczytno

GOŁDAP. 15 czerwca na plaży miejskiej w Gołdapi po raz pierwszy w historii odbył się Finał Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Licealiady w Siatkówce Plażowej dziewcząt i chłopców.

Więcej…

Przygotowania tenisistów do mistrzostw Polski

GOŁDAP. Gołdapianie: wicemistrz Polski Dawid Chilicki oraz mistrz województwa w grze podwójnej Mateusz Marcinkiewicz wspólnie trenowali w Gołdapi przygotowując się do mistrzostw Polski kadetów.

Więcej…

Akademia Piłkarska 2017 Gołdap na turnieju

GOŁDAP. Po dłuższej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi, w bardzo odmłodzonym składzie dzieci z Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap wzięły udział w turnieju piłki nożnej - VIII Memoriale im. Piotra Karpiniaka "Małe Euro".

Więcej…

Siatkarze z SP3 awansowali do wojewódzkiego finału

GOŁDAP. 9 czerwca w hali OSiR w Gołdapi odbył się Półfinał Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej chłopców.

Więcej…

Eliminacje do OMM w boksie

GOŁDAP. W dniach 3-6 czerwca w Grudziądzu odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży w boksie. Klub Husaria Gołdap reprezentowały Anna Hurec oraz Wiktoria Trzasko.

Więcej…

Mistrzostwa Polski w pływaniu w płetwach

GLIWICE. W dniach 5 i 6 czerwca w Gliwicach siedmioosobowa grupa gołdapskich pływaków pod opieką trenera Adama Kozłowskiego walczyła o najwyższe lokaty w kraju w mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Wicemistrzynią Polski na dystansie 200m. została Laura Kozłowska.

Więcej…