Szanowni czytelnicy,

w najbliższych tygodniach może zapaść decyzja o umożliwieniu wybudowania elektrowni wiatrowych na obszarze gminy Dubeninki. Zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zakładają umożliwienie utworzenia dziesiątków elektrowni na obszarze rozciągającym się pomiędzy Pluszkiejmami, a Kiepojciami i Łojami oraz w okolicy wsi Wobały, Mauda, Skajzgiry i Łysogóra. Jednocześnie gmina planuje dążyć w kierunku rozwoju turystyki czego nie da się połączyć. Budowa wiatraków wysokich ma blisko 200 m. wpłynie na zniszczenie typowego krajobrazu rolniczego i zmieni go na najbliższe dziesięciolecia na obcy krajobraz przemysłowy. To nie służy rozwojowi turystyki, a działa wręcz odwrotnie i na znacznie większym obszarze niż zajmuje sama elektrownia. Może to doprowadzić do sytuacji gdzie dla pożytku bardzo niewielkiej grupy ludzi zostanie zablokowana możliwość wielu kierunków rozwoju mieszkańców szeregu wsi. Należy wziąć pod uwagę, że gmina Dubeninki posiada jedne z najlepszych w Polsce warunki do tworzenia wyjątkowego produktu turystycznego opartego na wykorzystania Puszczy Rominckiej, krajobrazu o wybitnych walorach, zabytków i jezior. Do tego celu potrzebne są chęci, pomysł i niewielka pomoc władz. Z pewnością oddanie takiego skarbu za nieproporcjonalnie niską ceną w stosunku do wartości i możliwości jakie on daje nie jest dobrym wyborem.

List ten ma za zadanie zwrócenie uwagi na zachodzące zmiany i obudzenie w czytelnikach chęci wypowiedzenia się. Zmiany mogą mieć wpływ na nas wszystkich i na nasze dzieci, na przyjazny rozwój gminy lub jej przemysłowe zablokowanie, na przyspieszenie wyludniania się terenu lub zatrzymanie tego procesu, na pogorszenie lub polepszenie sytuacji materialnej mieszkańców, możliwość rozwoju przedsiębiorczości lub stagnację, na stanie się terenem turystycznym lub regionem omijanym szerokim łukiem.

Proszę zapoznać się z wpływem elektrowni wiatrowych na środowisko, zdrowie, przyrodę i perspektywy rozwoju. W Internecie można znaleźć informacje na ten temat na wielu stronach. Zachęcam do korzystania z prawa decyzji o przyszłości swojej i swoich dzieci oraz o środowisku, w którym się żyje i wysłania swojej opinii na temat zmiany kierunków rozwoju gminy do Urzędu Gminy Dubeninki. Swoje zdanie można wyrazić w formie listu i wysłać go na adres: ul. H. Mereckiego 27, 19-507 Dubeninki, lub elektronicznie wysyłając e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin ostateczny to 18 lutego 2011. Nie dajmy decydować o swojej przyszłości kilku osobom i się wypowiedzmy.

Małgorzata Monkiewicz-Terepko

wiatraki pod Gołdapią