Latarnie solarno-wiatrowe - ekologiczne, innowacyjne, godne uwagi

Niedawno radni dyskutowali nad oświetleniem, a raczej wyłączeniem oświetlenia naszej obwodnicy. Gmina ma też plan „doświetlenia" kilku miejscowości. Przypadkiem natrafiłem na ciekawe rozwiązanie, które może być godne uwagi: lampy solarno-wiatrakowe.

To ekologiczne rozwiązanie zastosowano już w kilku miastach w Polsce. Podobno działa, tak przynajmniej donoszą publikacje i audycje w mediach. Lampy solarno-wiatrakowe są zainstalowane np. w Łodzi na ul. Strefowej. Świecą - wg danych producentów - od 14 do 17 godzin, nawet jeśli jakiś czas jest bezwietrznie i pochmurno. Dzięki dwóm źródłom zasilania i akumulatorom są niezależne, szybkie w montażu, nie wymagają „infrastruktury", krótszy jest też czas realizacji takiej inwestycji. Są również bezpieczne (12V lub 24V). Nie generują rachunków za prąd, żywotność LED wynosi 10 lat, więc są niskie koszty eksploatacji. Brak też kosztów za roboty odtworzeniowe. Dodatkowo jako odnawialne źródła energii mogą być finansowane np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) czy też Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Przykładowe zestawienie kosztów realizacji inwestycji lamp tradycyjnych i solarno-wiatrowych przedstawia to opracowanie (pdf). Moim zdaniem przydałoby się te dane zweryfikować i zasięgnąć opinii u już eksploatujących te lampy, ale chyba warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Maciej Kordjak