W piątek, 18 lutego w Urzędzie Gminy Dubeninki o godzinie 9.30 odbędzie się sesja Rady Gminy. Jest duże prawdopodobieństwo, że poruszany będzie temat zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które ma pozwolić na lokalizowanie na terenie tej gminy dużych farm wiatrowych. Mowa o okolicach miejscowości Dubeninki, Zawiszyn, Łoje, Rogajny i Czarne oraz w sąsiedztwie wsi Wobały, Skajzgiry, Łysogóra, Lenkupie, Mauda, Przesławki, Redyki i Żerdziny.

O wątpliwościach dotyczących tych inwestycji i potencjalnych zagrożeniach pisałem tutaj. Zaznaczyć chcę, że nie jestem tzw. eko-terrorystą, nie jestem też przeciwny wiatrakom jako takim, w końcu mamy jako państwo zobowiązania i gdzieś wiatraki stanąć muszą. Jak wcześniej wspomniałem uważam, że tereny planowanych inwestycji są zbyt cenne krajobrazowo i przyrodniczo, a inwestycja ta przyniesie więcej strat niż korzyści. Strat trudnych do naprawienia. Rozumiem starania wójta o zapewnienie gminie dodatkowych dochodów. Dla tak niedużej gminy zastrzyk gotówki z podatków od takich inwestycji przydałby się na pewno. Ale chrońmy to, co mamy najcenniejszego, to, czego inni już nie mają, to, czego po zniszczeniu nie będziemy w stanie odbudować ani my, ani nasze dzieci. Chrońmy jedno z najdzikszych, najczystszych i najpiękniejszych miejsc jakie nam w Polsce i Europie pozostały.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Dlatego zachęcam wszystkich, którzy myślą podobnie, do zabrania głosu w tej sprawie. Należy pamiętać o właściwej formie, gdyż inaczej jako niespełniające kryteriów opinii uwagi nie będą ważne. Uwagi mogą być wnoszone w formie pisemnej, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej (bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym), z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, na adres Urzędu Gminy Dubeninki (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 lutego 2011 r. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag będzie Wójt Gminy Dubeninki. Jeśli ktoś może, zachęcam do osobistego przybycia na sesję w piątek. Decyzja jaką podejmą radni może odmienić nasz krajobraz na dziesiątki lat!

Maciej Kordjak

  • pobierz (doc) - gotowy wzór uwag do proponowanych zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dubeninki dotyczącego usytuowania ferm wiatrowych
  • pobierz (pdf) - elektrownie wiatrowe a zdrowie - badania międzynarodowe
  • 1 2 3 - fotomapy jednej z planowanych fermy w okolicach Dubeninek (między Jeziorem Czarnym i Przerośl)

wiatraki w Hiszpani - tam nie mają już gdzie ich stawiać ↓