Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi ujawnili osobę, która w minionych dniach lipca weszła na pas drogi granicznej. Kamery zarejestrowały spacerującą po nim kobietę. Patrol SG natychmiast ruszył w kierunku granicy. Okazało się, że kuracjuszka spacerowała nie zwracając uwagi na oznaczenia granicy państwa. Tym razem do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom nie doszło, ale pamiętajmy, że wejście na pas drogi granicznej jest też wykroczeniem. Za to grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Od początku roku funkcjonariusze z WMOSG ujawnili około 30 osób, które - najczęściej z ciekawości - łamały przepisy wchodząc na pas drogi granicznej. W większości byli to turyści, kuracjusze lub grzybiarze.

SG przypomina o zasadach obowiązujących przy granicy państwa. Należy pamiętać, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Przekraczanie jej jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych tj. w przejściach granicznych.

Funkcjonariusze SG przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię czy pospacerować po pasie granicznym. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie karnym lub Kodeksie wykroczeń. W zależności od okoliczności czynu, zagrożone jego to karą grzywny do 500zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

WMOSG

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!