GOŁDAP. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w Programie Edukacyjnym Szkoła Przyjazna Wodzie „Aktywni Błękitni” organizowanym przez PGW Wody Polskie. Miał on nauczyć dzieci racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania. W ramach programu uczniowie brali udział w spektaklach, specjalnych lekcjach oraz konkursach.

W spektaklu „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” uczniowie brali aktywny udział wraz aktorami, dyskutowali, czy lepiej żyć w zielonym, czy zabetonowanym otoczeniu. Mogli też zdecydować o finale historii przedstawionej w spektaklu. Kolejny spektakl pt. „Sprawa wody-Kto ją nam kradnie?” przedstawiał problemy „betonozy” czyli czy i jak retencjonować wodę oraz co daje sadzenie zieleni, uświadamiając uczniom potrzebę zmian postaw i nawyków w codziennym wykorzystaniu wody.

Podczas specjalnych lekcji na temat suszy uczniowie mogli zapoznać się z problemem suszy oraz działaniami pożytecznymi, które wspomagają retencję wody, a także z tymi negatywnymi, które potęgują zjawisko suszy. Dzieci dowiedziały się na przykład, że zamiast trawnika można posadzić kwietną łąkę, która nie wymaga podlewania, co jest rozwiązaniem zdobywającym coraz większa popularność w polskich miastach, a zamiast kostki brukowej można położyć kostkę ażurową.

Wody Polskie zaprosiły uczniów do udziału w konkursie na komiks #WodyToNieŚmietnik. Lena Jankowska pracą „Woda to życie” zdobyła trzecie miejsce, a Wojtek Frydecki otrzymał wyróżnienie.

Szkoła była organizatorem konkursu polegającego na przygotowaniu prezentacji „Nasze jeziora, rzeki, stawy, strumienie-wpływ pór roku i człowieka na lokalne wody”. Laureatami konkursu zostali: Olivia Popadic, Philip Popadic i Piotr Strecha.

SP1 w Gołdapi