Dziś świętowaliśmy w naszej szkole nadejście wiosny oraz Światowy Dzień Wody. Inicjatywa corocznych obchodów Dnia Wody narodziła się w 1992 roku w Rio de Janeiro podczas konferencji ONZ nazwanej I Szczytem Ziemi.

Hasło przewodnie dzisiejszego w Szkole Podstawowej w Pogorzeli brzmiało: „Woda jest prawem każdego człowieka". Temat ochrony wody pojawiał się wielokrotnie w programach ekologicznych realizowanych przez szkołę, dlatego uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i przyszli dziś ubrani na niebiesko.

Kiedy się rodzimy, w 80% składamy się z wody. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przeżyć. I mimo, że zajmuje ona większą powierzchnię Ziemi, wciąż jeszcze są kraje, w których ludzie umierają z pragnienia. Z tego właśnie powodu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który jest wspaniałą okazją do uświadomienia dzieciom znaczenia wody w życiu człowieka. Program szkolnych obchodów rozpoczęli uczniowie swobodnymi wypowiedziami, jak ważna jest woda w życiu każdego człowieka. Następnie odbył się Konkurs Recytatorski „Woda wokół nas". Utwory deklamowane przez uczniów nawiązywały do tytułu konkursu. Wszyscy uczestnicy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, kostiumy i rekwizyty przygotowane na tę okazję. Później dzieci wzięły udział w grze symulacyjnej „W poszukiwaniu wody", która wymagała od uczestników sprawności fizycznej, pomysłowości i talentu plastycznego. Uczniowie mieli okazję wcielić się w członków rodzin mieszkających w jednym z krajów Afryki Środkowo-Zachodniej i zdobyć wodę. Młodsze dzieci tworzyły hasła i plakaty zachęcające do ochrony wód naszej planety Ziemi. Wspólnie obejrzeliśmy także film pt. „Strumień. Z miłości do wody". Odbyły się również zabawy i konkursy na powitanie wiosny. Na zakończenie zostały wręczone nagrody przyznane w konkursach i nastąpiło odczytanie hasła dnia - „Woda jest prawem każdego człowieka".