W piątek, 25 marca dzieci z klasy II i III Szkoły Podstawowej w Grabowie z wychowawcami G. Kudryk i E. Wronowską były z wizytą w Placówce Straży Granicznej w Baniach Mazurskich. Dzieci poznały od podszewki pracę ludzi, którzy strzegą naszych granic. Obejrzały pomieszczenia nowej strażnicy, zobaczyły w jakich warunkach mogą przebywać zatrzymani, a nawet wypróbowały swoich sił na siłowni.

Największe jednak zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło wyposażenie funkcjonariuszy w sprzęt podczas akcji. Niektórzy uczestnicy wycieczki mogli na swojej skórze przekonać się, jak ciężka jest kamizelka albo hełm, oraz wypróbować, jak prowadzi się niektóre pojazdy.

Dzieci obejrzały również film o straży granicznej, który jeszcze bardziej pogłębił ich wiedzę na temat odpowiedzialnej, a czasami nawet niebezpiecznej pracy funkcjonariuszy. Było to wielce pouczające spotkanie w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Po zakończonej wizycie w Placówce Straży Granicznej w Baniach Mazurskich dzieci pojechały jeszcze do Rapy, aby obejrzeć tam zabytek mazurski, czyli grobowiec rodzinny von Farenheid w kształcie piramidy i poznać jego historię.