Celem naszej podróży było Trójmiasto. Wszyscy uczniowie mieli jedno marzenie - zobaczyć Bałtyk. 1 czerwca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pogorzeli wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Malborka, Gdańska, Helu, Gdyni i Sopotu. Już o czwartej rano w wyznaczonym miejscu oczekiwały na autokar, który miał zawieźć na miejsce. Po sprawdzeniu obecności opiekunki przypomniały regulamin wycieczki i życzyły szczęśliwej podróży.

Podczas podróży uczniowie uważnie rozglądali się dookoła i podziwiali krajobrazy. Podróż przebiegała sprawnie, kilkakrotnie zatrzymywaliśmy się, aby odpocząć. Dłuższy przystanek miał miejsce w Malborku, gdzie dzieci zwiedziły Muzeum Zamkowe. Do Gdańska wycieczka dotarła około godz. 14.30. W umówionym miejscu było spotkanie z przewodnikiem. Dłużej wycieczkowicze zatrzymali się na Westerplatte. Poznali historię bohaterskiej obrony tej placówki z 1 IX 1939 r. Zwiedzanie miasta rozpoczęli od Zielonej Bramy. Przewodnik opowiadała o najważniejszych wydarzenia z historii miasta. Następnie zwiedzano Trakt Królewski: ul. Długą, Długi Targ, Fontannę z Neptunem, Pobrzeże Motławy, żuraw Gdański, ul. Mariacką, Złotą Bramę, Zbrojownię i Katownię. Potem był przejazd do miejsca zakwaterowania w Gdańsku - Brzeźnie na obiadokolację. Niezwykłym przeżyciem dla dzieci był długi spacer po plaży, moczenie stóp w słonej wodzie i zbieranie muszelek.

W drugim dniu wycieczki odbył się rejs tramwajem wodnym na Hel, oglądanie fokarium, zwiedzanie miasta i pobyt na plaży. Trzeciego dnia był wyjazd do Gdyni i zwiedzanie Muzeum Oceanograficznego, gdzie można było podziwiać różnorodne gatunki ryb, roślin i innych stworzeń żyjących w środowisku wodnym. Później miał miejsce ostatni spacer Skwerem Kościuszki, oglądanie pięknego żaglowca „Dar Pomorza" i wejście na pokład okrętu wojennego ORP „Błyskawica", po czym wszyscy uczestnicy wycieczki wsiedli do autokaru i wyruszyli w kierunku Sopotu. Obowiązkowym punktem wycieczki, który sprawił dzieciom dużo radości, był spacer po sopockim molo. Po obiedzie było zwiedzanie ZOO w Oliwie.

Gdy wycieczka zbliżała się ku końcowi, wszyscy uczniowie byli zmęczeni, jednak w dobrych humorach opuszczali Trójmiasto. Podróż powrotna minęła szybko i przyjemnie. Ważnym akcentem była kolacja w Mc Donald's, na którą wszyscy czekali.

Dzieci odbyły ciekawą lekcję historii i przyrody naszego kraju. Dzięki tej wyprawie poznali przeszłość i współczesność Trójmiasta. Warto brać udział w podobnych wycieczkach, bo nie od dziś wiadomo, że „podróże kształcą".