12 października dzieci z klas 0a, 0b oraz 3 ze Szkoły Podstawowej im. M. Kajki w Grabowie wraz z wychowawcami B. Borkowską, M. Kacynel i G. Kudryk były na wycieczce w Nadleśnictwie Czerwony Dwór. Spotkały się tam z leśniczym Danielem Wierzbińskim, który opowiedział o Puszczy Boreckiej, gospodarce leśnej oraz pracy leśnika. Następnie uczniowie mieli możliwość obserwowania rozlewisk i żeremi bobrów, jak również cmentarzyska Bałtów sprzed 2000 lat. Pan Daniel oprowadził także dzieci po „Leśnej ścieżce dydaktycznej", dzięki czemu poznały one wiele nowych gatunków drzew i krzewów rosnących w polskich lasach. Spacer zakończyła wizyta w szkółce leśnej, gdzie dzieci poznały uprawy znajdujące się na terenie szkółek, sposoby pozyskiwania nasion z drzew oraz pielęgnacji młodych drzewek.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Zajęcia na świeżym powietrzu pozwoliły także na zabawy z wykorzystaniem drzew i informacji o nich. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, dlaczego drzewa są bardzo potrzebne i ważne w naszym życiu. Utrwaleniem zdobytych informacji stał się quiz przeprowadzony przez leśniczego, który nie też zapomniał nagrodzić dzieci upominkami. Ostatnią atrakcją spotkania z „jesiennym lasem" było wspólne rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbasek.

Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą z czasem zrozumieją sens słów Francisa Bacona „Nie można przyrody zwyciężyć inaczej niż przez to, że jej się słucha."

Beata Borkowska, Małgorzata Kacynel, Grażyna Kudryk