16 października to Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Czym jest prawdziwy głód, większość z nas nie wie, może poza starszymi osobami, które przeżyły wojnę. Bardzo często spotkać się można z sytuacją, że do śmietnika wyrzucana jest żywność. Młodsze pokolenie potrafi czasem nawet się rzucać chlebem. W tym samym czasie gdzieś w innym kraju dziecko za ten sam kawałek chleba byłoby w stanie oddać wszystko co ma najcenniejszego.

By zwrócić uwagę na problem marnowania żywności, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się dziś specjalny apel. Podczas niego występujące dzieci oraz pedagodzy przedstawili, jak wiele żywności marnujemy, ze szczególnym naciskiem na owoce i warzywa. Powiedzieli też, jak możemy to zmienić. W trakcie apelu wyróżnione zostały również osoby, które przed kilkoma tygodniami uczestniczyły w zbiórce żywności.

Po apelu uczniowie z klas II i III wyszli na ulice Gołdapi, by wykrzykiwanymi hasłami i transparentami zwrócić uwagę mieszkańców Gołdapi na problem marnotrawienia jedzenia. Nauczyciele przyklejali także na szybach sklepów spożywczych plakaty (na tych, których właściciel wyrazili zgodę; nie wszyscy chcieli przyłączyć się do akcji), wykonane przez dzieci z klas IV-VI.

Czy akcja coś zmieni w świadomości gołdapian? Zapewne nie od razu, ale od czegoś trzeba zacząć...