W październikową sobotę uczniowie z klas 5a i 5c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi wraz z wychowawczyniami Iwoną Malinowską-Januszkiewicz i Iwoną Jaśkiewicz wybrali się na rajd rowerową ścieżką dydaktyczną „Na skraju puszczy". Trasa rajdu wiodła malowniczymi drogami położonymi na obrzeżach Puszczy Rominckiej.

Przemierzyliśmy ok. 10km z Dubeninek przez Bludzie i Żabojady do Będziszewa. Podążaliśmy ścieżką dydaktyczną wytyczoną przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej i podziwialiśmy cudowne widoki, jakie rozpościerały się przed naszymi oczyma zwłaszcza, że dzień był słoneczny a jesień zaczęła już kolorować liście drzew paletą ciepłych barw. Miejsca postoju wskazywały nam przystanki oznaczone tablicami informacyjnymi. Wtedy też w trakcie krótkiego odpoczynku mogliśmy wysłuchać ciekawostek przygotowanych przez Iwonę Malinowską-Januszkiewicz dotyczących miejsca, w którym się właśnie znajdowaliśmy. A atrakcji na trasie naszego rajdu nie brakowało: aleja jesionowa z okazałymi brodaczkami (porostami, które są naturalnymi wskaźnikami czystości powietrza), pozostałości po folwarku w Bludziach i park podworski z potężnym, 400-letnim dębem Dworzaninem, malownicze jeziorka i rozlewiska bobrowe, bocianie gniazda itd.

Trasa naszej wyprawy nie należała do łatwych, ale pokonaliśmy ją bez trudu. Jednakże z prawdziwą przyjemnością dotarliśmy do Będziszewa, gdzie nieopodal wieży widokowej, z której roztaczają się przepiękne widoki na puszczę, przy płonącym ognisku czekali już na nas rodzice. Po pysznym posiłku przyszedł czas na podsumowanie: quiz dla uczestników rajdu uwieńczony słodką nagrodą-niespodzianką, a także kilka konkurencji sportowych, aby „rozładować" niespożytą energię naszych uczniów.

Rajd na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników, gdyż dostarczył mnóstwa wrażeń, których na co dzień nie sposób doświadczyć. Okazało się, że dzieci przepadają za właśnie taką formą aktywności, a niektóre z nich nigdy nie przebyły na rowerze dłuższej trasy niż z Podlasia nad Jezioro Gołdap :) W związku z tym namawiamy rodziców, aby korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, wybrali się ze swymi pociechami na rowerowy wypad za miasto. Naprawdę warto!

P.S. Wszystkim zaangażowanym rodzicom za nieocenioną pomoc w organizacji rajdu serdecznie dziękujemy!

Iwona Jaśkiewicz