W miniony poniedziałek (19/03) w Zespole Szkół Zawodowych odbyła się „Lekcja Agaty". To nietypowe zajęcia, które mają na celu uświadomienie młodzieży, że warto zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. „Lekcję Agaty" już po raz czwarty przygotowali nauczyciele: Piotr Bartoszuk, Stella Kramkowska i Anna Białous.

„Lekcja Agaty" to też tytuł filmu dokumentalnego o ostatnich miesiącach życia Agaty Mróz-Olszewskiej, polskiej siatkarki i reprezentantki Polski, która w 2008 roku przegrała walkę białaczką. Pokazuje przechodzenie przez nią kolejnych chemioterapii, narodziny córki oraz chwilę, gdy widziała ją ostatni raz. Nakręcił go ks. Maciej Makuła, przyjaciel rodziny. Film pierwotnie miał być zapisem zwycięstwa siatkarki z chorobą. Niestety, stało się inaczej.

Uczniowie najstarszych klas obejrzeli fragmenty filmu, następnie w kilku słowach sposób poboru szpiku oraz jak sie zostaje potencjalnym jego dawcą omówił Piotr Bartoszuk. Na koniec uczniowie mieli anonimowo zadeklarować, ilu z nich chciałoby mieć szansę na uratowanie innych i zostać potencjalnym dawcą. Niestety, chęć taką wyraziło zaledwie 8 osób. W tracie „Lekcji Agaty" dyrektor Mirosława Równa wyróżniła także grupę uczniów, który są aktywnymi krwiodawcami i czynnie uczestniczą w akcjach organizowanych przez Gołdapskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!