Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gołdapi razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski bierze udział w akcji „Warto być dobrym" organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Pozdrawiamy wszystkie szkoły!

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce promująca wśród dzieci i młodzieży zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim marki Kross.

Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków do końca roku w trzech kategoriach:

  • pomoc drugiemu człowiekowi,
  • zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną,
  • działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower. Najważniejszą nagrodą jest jednak satysfakcja z czynienia dobra wokół siebie. Nie zwlekajcie! Przyłączcie się do akcji szerzenia dobra.

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła", po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2" do szkolnej biblioteki oraz baner akcji wraz z rowerem do powieszenia na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł.

Cała akcja jest koordynowana przez infolinię, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801-999-333 informuje o wszelkich szczegółach. Dziesięć najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiążą się z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej a wybrany przez dzieci.

- Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. [...] Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcję i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie, to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję, by za rok objąć nią coraz więcej szkół. - mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła".

- O akcji „Warto być dobrym" dowiedziałem się ze strony internetowej. Po zapoznaniu się z założeniami i regulaminem postanowiłem o przystąpieniu naszego liceum do akcji - dodaje dyrektor gołdapskiego LO Grzegorz Klimaszewski. - W szkole mamy młodzież zaangażowaną społecznie na co dzień, o której się nie mówi i nie promuje. Ta akcja daje możliwość promowania dobrych uczynków a tym samym zarażenia innych dobrem, którego potrzebujemy na co dzień. Jest to także bardzo ważny aspekt wychowawczy szkoły.

Szkolnym koordynatorem akcji jest Marek Milewski.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat, jest największą organizacją pozarządowa działającą w Polsce w sektorze edukacji. Swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja ta przekazała już na rozwój edukacji w polskich szkołach 27 mln zł. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Marek Milewski