„W drodze kultury i rzemiosła - Sakiai - Budry” to nazwa projektu realizowanego przez muzeum Zanavykai (Litwa) i gminę Budry w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Jego wartość to prawie 919 tysięcy euro, w tym środki zewnętrzne w wysokości 85%. Realizowany jest w okresie 01.09.2020 - 31.08.2022.

Jednym z działań był rajd rowerowy, który odbył się w dniach 23-25 lipca. Wzięło w nim udział 25 osób: 15 ze strony litewskiej i 10 ze strony polskiej. Dzięki uprzejmości gminy Budry i GOK w Budrach, w składzie ekipy z Budr byli m.in. Zbigniew Makarewicz i Jacek Rakowski z grupy Rowerowa Gołdap.

Trasa liczyła ponad dwieście kilometrów i była podzielona na trzy odcinki. Pierwszego dnia wiodła m.in. przez Kudirkos Naumiestis (Władysławów), Kybartai (Kibarty) i Vilkaviškis (Wyłkowyszki). Nocleg był po stronie litewskiej pod miejscowością Užbaliai. Drugiego dnia dotarliśmy do Gołdapi, zaliczając m.in. Vištytis (Wisztyniec), trójstyk granic, Stańczyki i plażę w Kiepojciach. Trzeci dzień to przejazd do Budr. Ten odcinek jechaliśmy początkowo do Bań Mazurskich po Green Velo, a ostatni odcinek po DW650. Formalne zakończenie rajdu było przy młynie w Budrach, który to młyn ma zostać wyremontowany w ramach projektu „W drodze kultury i rzemiosła - Sakiai - Budry”.

Byliśmy m.in. w muzeum w Lukšiai (Łuksze), odwiedziliśmy siedzibę Wisztynieckiego Parku Regionalnego, zwiedziliśmy w środku wiatrak w Wisztyńcu. Byliśmy też muzeum chleba niedaleko Kybartai (Kibarty), gdzie każdy z nas uformował swój własny mały bochenek chleba, który był później został upieczony.

Języki polski i litewski nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Początkowe trudności w porozumiewaniu jednak udało się przełamać i grupy z obu krajów szybko zaczęły się integrować.

To były naprawdę bardzo fajnie spędzone trzy dni, aktywnie, z fajnymi ludźmi. Dni, podczas których mogliśmy nawzajem poznać lepiej regiony, w których na co dzień żyjemy. I aż szkoda, że były to tylko trzy dni. Na szczęście za rok będzie powtórka. Tym razem trasa będzie wiodła z Budr do Šakiai i będzie zupełnie inna.

Rowerowa Gołdap

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!