Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października.

Organizacja, pozarządowiec, samorząd i przedsiębiorca to kategorie w konkursie „Godni Naśladowania”. Można zgłaszać do osiemnastej edycji konkursu osoby, organizacje i instytucje, które wyróżnia szczególna działalność na rzecz innych i troska o dobro wspólne.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przypomina, że handel ludźmi to nie tylko prostytucja. Form wykorzystywania drugiego człowieka jest o wiele więcej, m. in. handel dziećmi, narządami, tanią siłą roboczą czy nielegalną adopcją. Jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw, powiadom o tym SG dzwoniąc na interwencyjny numer 800-422-322.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Spóźniłeś się z opłaceniem składek? Od nowego roku to nie będzie już przeszkoda w uzyskaniu zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmian w zasiłkach od stycznia będzie więcej.

„Bogate samorządy są jeszcze w stanie dopłacać do funkcjonowania oddziałów dziecięcych, ale biedne jak powiat gołdapski zwyczajnie an to już nie stać. rząd powinien więc wspomóc szpitale powiatowe z pieniędzy NFZ” - napisała posłanka Urszula Pasławska w interpelacji, jaka została dziś skierowana do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Ogromny sukces na dożynkach wojewódzkich w Olsztynku odniosły Folkowe Dziewuchy w Nowoczesnym Wydaniu z Bań Mazurskich, które wygrały konkurs na najładniejszy wieniec i zgarnęły główną nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. Trzecie miejsce zajęło i nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych zgarnęło w tym konkursie sołectwo Grabowo.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 31 sierpnia br. wszczęli blisko 140 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Najwięcej, bo aż 33% pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 16% w nidzickim, 14% w ełckim, po 8% w powiatach działdowskim i gołdapskim.

Budynek odpowiadający wymaganiom lokalnej społeczności, poprawione warunki pracy i służby policjantów oraz zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne – to wszystko ma cechować nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Wkład w jej powstanie mają gołdapianie: były komendant powiatowy policji w Olecku Andrzej Żyliński i obecny Jerzy Kuprewicz.

28 sierpnia w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty blisko 50 ochotników terytorialnej służby wojskowej złożyło przysięgę na sztandar 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze są m.in. z Giżycka, Olsztyna, Ełku, Kętrzyna, Gołdapi, Braniewa oraz Morąga. 

Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, na części województw podlaskiego i lubelskiego. Poinformował o tym dziś na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią covid-19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski są już przyjmowane.

Święto Policji można celebrować na różne sposoby. Grupa policyjnych rowerowych zapaleńców z Warmii i Mazur po raz drugi postanowiła zrobić to objeżdżając region na dwóch kółkach, zbierając przy okazji datki na rzecz Fundacji Wdów i Sierot po Poległych Policjantach. 24 lipca przejadą przez powiat gołdapski.

Zarzut „znieważenia funkcjonariusza podczas wykonywania czynności służbowych” usłyszało trzech mężczyzn, którzy zamieścili wulgarne i znieważające policjantkę komentarze pod filmem umieszczonym na portalu społecznościowym. Na filmie utrwalono interwencję przeprowadzoną przez giżycką funkcjonariuszkę. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

W miniony piątek nowi policjanci zasilili szeregi warmińsko-mazurskiej policji. Tym razem „służyć wiernie narodowi” uroczyście ślubowało 64 funkcjonariuszy. Po odbyciu szkolenia 4 zasili Komendę Powiatową Policji w Gołdapi.