Święto Policji można celebrować na różne sposoby. Grupa policyjnych rowerowych zapaleńców z Warmii i Mazur po raz drugi postanowiła zrobić to objeżdżając region na dwóch kółkach, zbierając przy okazji datki na rzecz Fundacji Wdów i Sierot po Poległych Policjantach. Do rajdu na kolejnych etapach mogą przyłączyć się pracownicy, funkcjonariusze i sympatycy Policji.

Pomysł tego rajdu zrodził się kilkanaście miesięcy temu i po raz pierwszy wystartował przy okazji obchodów Święta Policji w 2020 roku. Wtedy rajd wzdłuż granic województwa warmińsko-mazurskiego odbył się w dniach 24-27 lipca i w tym czasie siedmiu rowerzystów, do których na trasie rajdu dołączali kolejni (zarówno policjanci, jak i cywile), odwiedzając wszystkie powiaty Warmii i Mazur i zbierając fundusze na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Dzięki hojności darczyńców zebrano 13 tysięcy złotych, które komendant wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek oraz przewodniczący warmińsko-mazurskiego zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów podinsp. Sławomir Koniuszy przekazali na konto fundacji.

Powodzenie tamtej akcji spowodowało, że w tym roku również przy okazji obchodów Święta Policji wystartuje II Rajd Rowerowy Granicami Warmii i Mazur, wspierający dzieci i wdowy po poległych policjantach. Organizacje rajdu wspiera m.in. warmińsko-mazurski zarząd wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie oraz sponsorzy.

Rowerzyści wystartują dziś  o godz. 9:00 sprzed budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przy ul. Partyzantów 6/8 w Olsztynie. Meta rajdu znajdzie się w tym samym miejscu w poniedziałek około godz. 18:00. Kolejny raz pracownicy, funkcjonariusze i sympatycy policji uczczą Święto Policji przemierzając ponad 800 kilometrową trasę granicami Warmii i Mazur w cztery dni, odwiedzając wszystkie powiaty regionu. Impreza ma charakter otwarty, co oznacza, że w każdym momencie na trasie mogą dołączyć inni rowerzyści, chcący wesprzeć to przedsięwzięcie. Stałą ekipę rajdu stanowi 14 osób.

Uczestnicy chcą w ten sposób uczcić pamięć po poległych funkcjonariuszach oraz uzmysłowić innym ludziom, że służba w policji wymaga wiele poświęceń, w tym narażenia swojego życia i zdrowia w celu ratowania innych ludzi. Czasami Policjanci płacą najwyższą cenę, utraty życia i zdrowia.

Tym bardziej nie można pozostać obojętnym wobec najbliższych poległych policjantów, którzy stracili tatę, mamę, męża czy żonę. W trakcie rajdu zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Na Warmii i Mazurach opieką fundacji objęte jest 14 rodzin.

W tym roku dodatkową atrakcją jest aukcja internetowa, na której zainteresowani mogą wylicytować książki Czesława Langa i koszulki z Tour de Pologne 2020 roku, które otrzymaliśmy od organizatora imprezy. Zebrane podczas licytacji pieniądze również wesprą Fundację Pomocy Wdów i Sierot po Poległych Policjantach.

https://allegro.pl/charytatywni/fundacjapolicja/cele/pomoc-wdowom-i-dzieciom-osieroconym-przez-policjantow-poleglych-na-sluzbie.

Trasa rajdu według planu będzie wiodła przez powiaty:

  • 23 lipca – olsztyński, mrągowski, piski, ełcki
  • 24 lipca – ełcki, olecki, gołdapski, węgorzewski, bartoszycki
  • 25 lipca – bartoszycki, braniewski, elbląski, iławski, nowomiejski
  • 26 lipca – nowomiejski, działdowski, nidzicki, szczycieński, olsztyński

KWP w Olsztynie

 

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!