Wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022r. do 31 maja 2023r. można składać do ZUS od 1 lutego 2022r. Od stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski jedynie na nowo narodzone dzieci.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają 3 miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

- Dla przykładu rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus.

- Takie osoby nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku, mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości – wskazuje profesor. - Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 roku może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 roku i na okres trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 roku.

Anna Ilukiewicz
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!