W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury.

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 roku jest to 1338,44zł brutto. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki.

- Ministerstwa Finansów w tym roku zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98zł - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne. Podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W 2022 roku emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44zł czyli o prawie 90zł.

Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44zł.

Anna Ilukiewicz
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!